زیر پوست مخالفت با سیاست تنش زدایی روحانی چه می گذرد؟

دوشنبه, ۱۵ام اردیبهشت, ۱۳۹۳
اندازه قلم متن

dollar

آنها برای ممانعت از احیای دوباره تجار ایرانی ، حتی از تهدیدهای فیزیکی و بعضاً تهدید به قتل هم ابایی ندارند و در مواردی ، آسیب هایی هم به بعضی افراد وارد کرده اند.

عصرایران ؛ جعفر محمدی – چندی پیش با یکی از مشاوران اقتصادی که به بنگاه های تجاری و تولیدی مشاوره می دهد و انصافاً هم در کار خودش بسیار باسواد و موفق است ، صحبت می کردم.

او که به دلیل موقعیت حرفه ای اش، با شرکت های بزرگ ایرانی و خارجی در تعامل کاری است، می گفت که در چند ماه گذشته، سطح کمّی و کیفی روابط تجاری شرکت های ایرانی و اروپایی به شدت افزایش یافته است و چند مورد نیز از تماس های شرکت های آمریکایی با کشورمان را برشمرد و البته تأکید داشت که نام آنها تا نهایی شدن توافقات رسانه ای نشود.

نکته قابل توجهی که در صحبت های او برایم نگران کننده بود، تکاپوی نامتعارف تاجرانی بود که در ۸ سال گذشته، تجارت شان را بر پایه داد و ستد با چین بنیان گذاشته بودند و عمدتاً هم سابقه تجاری شان به همین چند سال گذشته بر می گشت.

می گفت بسیاری از اینان که به تندروها هم وصل هستند، با ادبیات تجارت آزاد بیگانه اند و اگر توانسته اند در این چند سال ، به درآمدهای صدها میلیاردی برسند، به خاطر فقدان رقابت و بهره مندی از رانت های خاص دوران تحریم بود.

نکته نگران کننده این بود که اینان ، به شدت در صدد تخریب روابط شرکت های ایرانی با شرکت های غربی برآمده اند زیرا می دانند اگر کالاهای اروپایی و بعضاَ آمریکایی به بازار ایران راه بیابد، دیگر کسی به کالاهای چینی این ها ، نگاه هم نخواهد کرد و تجارت بی دردسری که داشتند، زمین خواهد خورد. آنها برای ممانعت از احیای دوباره تجار ایرانی ، حتی از تهدیدهای فیزیکی و بعضاً تهدید به قتل هم ابایی ندارند و در مواردی ، آسیب هایی هم به بعضی افراد وارد کرده اند.

اطلاعاتی که داد، تصویر مخالفت های صورت گرفته با سیاست تنش زدایی دولت و توافق ژنو را کامل کرد: آنچه در سطوح کلان در قالب فعالیت های سیاسی و پارلمانی، همایش ها ، تجمعات ، اقدامات رسانه ای و … در مخالفت با سیاست بهبود روابط با جهان انجام می شود، در زیر پوست خود، جریان های مخوفی دارد که دلواپس منافع میلیاردی شان هستند: “صورتی در زیر دارد آنچه در بالاستی” .


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.