پرده‌ای تازه از اجاره نشینی در ایران؛ تا ۳۰ میلیون برای زندگی در زیرزمین

شنبه, 21ام بهمن, 1402
اندازه قلم متن

زیر زمین‌ خانه در ایران

رسانه‌های ایران از رواج زندگی در زیرزمین در شهرهای مختلف خبر داده و نوشته‌اند که این روزها هزینه اجاره خانه به حدی بالا رفته که برخی سراغ اجاره زیرزمین برای زندگی می‌روند.

براساس آگهی‌های منتشر شده در پلتفرم‌های حوزه مسکن، در شیراز یک زیرزمین ۶۰ متری با ماهی ۱۳۰ میلیون تومان پول پیش اجاره داده می‌شود.

در مشهد نیز یک زیرزمین ۵۰ متری با ۵۰ میلیون تومان پول پیش و ماهی ۵ میلیون تومان آگهی شده است.

در تهران منطقه تهرانپارس نیز یک زیرزمین ۱۸۰ متری به قیمت ۳۰ میلیون تومان ماهیانه با پول پیش ۲۰۰ میلیون تومان آگهی شده است.

روزنامه «شرق» نیز در گزارشی که در شماره امروز شنبه ۲۱ بهمن ماه منتشر کرده از آغاز ساخت «میکرو آپارتمان» برای حل معضل مسکن خبر داده و نوشته است که شهرکی به مساحت یک میلیون مترمربع در استان تهران در نظر گرفته شده‌ که ظرفیت ساخت ۲۰ هزار مسکن اقتصادی را دارد و قرار است مسکن اقتصادی در این شهرک ساخته شود که اقدامات مقدمات برای فراهم آمدن زیرساخت‌ها شروع شده است.

رسانه‌ها در روزهای گذشته نیز گزارش دادند که در حال حاضر در تهران یک اتاق ۱۰ متری مجردی در محله «امین حضور» تهران با ۱۰ میلیون تومان پول پیش و ماهانه ۳ میلیون تومان اجاره داده می‌شود.

رسانه‌ها همچنین در آبان ماه سال جاری از شکسته شدن رکورد اجاره بها در ۳۰ سال اخیر خبر داده بودند.

تمایل به اتاق‌های ۱۰ متری در حالی است که در همین رابطه روزنامه «دنیای اقتصاد» در شماره روز سه شنبه ۱۶ آبان ماه خود نوشته بود که آمارها حکایت از ثبت رکورد سکونت در خانه‌‌‌های تا ۴۰ متر مربعی در پایتخت طی سال‌جاری دارد.

گزارش مرکز دولتی آمار ایران نشان می‌دهد که متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در بهار سال ۱۳۹۷ به بیش از ۸۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در حال حاضر رسیده است.

مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس به‌عنوان بازوی پژوهشی مجلس و مجموعه‌ای وابسته به حکومت نیز مرداد ماه امسال در گزارشی به موضوع افزایش دهک‌‌‌های اخراجی از بازار مسکن اشاره کرد و نوشت که دهک‌های یک تا سه به صورت مطلق و سه تا پنج و حتی بخشی از دهک ششم «نسبتا» قادر به تامین مسکن مورد نیاز برای سکونت خود نیستند.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.