اختصاصی| ۱۲ روز بی‌خبری از فرزند ناپدیدشده یک زوج فعال مدنی؛ پرونده رضا بهروزی به جریان افتاد

دوشنبه, 23ام بهمن, 1402
اندازه قلم متن

صدای آمریکا

در حالی که ۱۲ روز از ناپدید شدن فرزند سوری بابایی و رضا بهروزی، زوج فعال مدنی در قزوین، می‌گذرد و مادر این نوجوان در زندان به سر می‌برد، یک منبع مطلع به صدای آمریکا گفت که دادگاه انقلاب اسلامی قزوین پرونده‌ای را نیز علیه پدر این نوجوان به جریان انداخته است.

یک منبع نزدیک به این دو فعال مدنی روز دوشنبه ۲۳ بهمن به صدای آمریکا گفت در حالی که آیدا مراد نوروزی، نوجوان دانش‌آموز ۱۲ روز است به همراه همکلاسی‌اش در راه رفتن به مدرسه ناپدید شده، «وزارت اطلاعات برای وادار کردن» این خانواده به سکوت، «پرونده دیگری را به اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» برای رضا نوروزی به جریان انداخت.

سوری بابایی چگینی، زندانی سیاسی، در حال حاضر در زندان چوبین‌در قزوین به سر می‌برد و همسرش محمدرضا مراد بهروزی (رضا بهروزی) نیز پیش از این در زندان بوده است. این زوج فعال مدنی، دو پسر ۱۱ و ۱۷ ساله و یک دختر ۱۳ ساله دارند.

این منبع آگاه همچنین گفت که آیدا مراد نوروزی به دلیل «یورش مداوم مزدوران حکومتی به منزلشان در خانه احساس امنیت نمی‌کرد.»

به گفته این منبع آگاه، «شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی دادگستری شهرستان قزوین» با درخواست «وزارت اطلاعات» این پرونده را دوباره مطرح کرده است.

بر اساس ابلاغیه شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی دادگستری شهرستان قزوین که نسخه‌ای از آن در اختیار صدای آمریکا قرار گرفته است، پرونده مذکور با اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» با «درخواست انجام تحقیقات و رفع نقص» دوباره به جریان افتاده است.

بر اساس ابلاغیه، این اتهام با دلیل «اقدام به انتشار فایل صوتی» در آنچه «یکی از شبکه‌های معاند» نامیده شده، عنوان شده است.

در این ابلاغیه آمده، در تاریخ ۱۶ بهمن «در وقت فوق‌العاده جلسه شعبه اول دادگاه انقلاب» به ریاست «اسماعیل اسدی» تشکیل شده و «پرونده فوق تحت نظر است.»

به گفته این منبع آگاه، آیدا مراد بهروزی ۱۳ ساله به همراه همکلاسی‌اش هستی محمدحسینی «۱۲ روز است که ناپدید شده‌اند» اما مقامات ذی‌ربط «هیچ اقدام موثری انجام نداده‌اند» و «دادستان کرمی و رئیس دادگستری محمدیه قزوین فتح‌الله علی محمدی» به سوری بابایی چگینی که «به اتهام دادخواهی و تظلم‌خواهی در زندان است»، و به دلیل «ناپدید شدن فرزندش بسیار در شرایط روحی و روانی بدی به سر می‌برد»، گفته‌اند: «اگر روسری بر سر کنی و ابراز بخشش و ندامت کنی، اجازه می‌دهیم با سند آزاد شوی و فرزندت را پیدا کنی.»

بنا بر گزارش پیشین صدای آمریکا، «آیدا مراد بهروزی و همکلاسی‌اش، هستی محمدحسینی، ساعت ۱۲ ظهر ۱۱ بهمن برای رفتن به مدرسه از منزل خارج شده‌اند و تاکنون بیش از یک هفته است که ناپدید شده‌اند.»

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.