تحلیل و هشدار نشریه لوپوئن درباره روند فروپاشی در ایران

جمعه, 27ام بهمن, 1402
اندازه قلم متن

fr.jpgنیکلا باورز، نویسنده و تحلیلگر فرانسوی با انتشار مطلبی در آخرین شمارۀ هفته‌نامۀ “لوپوئن” به وضعیت و مختصات جمهوری اسلامی در شرایط و تعادل کنونی اشاره می‌کند و چشم‌انداز آن را غیرقابل دوام و فروپاشی آن را اجتناب‌ناپذیر دانست.

به گزارش رسانه فرانسوی، وی وضعیت کنونی جمهوری اسلامی را با فروپاشی اتحاد شوروی در سال های ۱۹۸۰ مقایسه کرد و نوشت: رژیم ایران نه قابل دوام است نه قابل اصلاح. فروپاشی این رژیم اجتناب‌ناپذیر است زیرا که از درون پوسیده است.

وی در بخش دیگری از این مطلب به بی‌آ‌یندگی رژیم ایران اشاره می‌کند و می‌نویسد رژیم ایران با بحران جانشینی رهبر سالخورده و بیمار جمهوری اسلامی، گسست اکثریت بزرگ مردم ایران از رژیم مذهبی و هم‌چنین بحران مزمن اقتصادی روبه‌رو است که هفتاد درصد جمعیت کشور را به زیر خط فقر فروانداخته است.

نیکلا باورز تصریح کرده است که رژیم ایران فاقد هر گونه حقانیتی است و تنها با اتکاء به ترور و دستگاه سرکوب سپاه پاسداران سر پا مانده است چراکه مردم در مقابل سیاست سرکوب رژیم اسلامی مقاومت می‌کنند.

وی در ادامه افزود جمهوری اسلامی می‌خواهد با اتکاء به برنامۀ اتمی و موشکی‌اش و حمایت نظامی و مالی از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه بقای خود را در داخل تضمین کند.

او نوشت: بخش اعظم بودجۀ کشور به نیروهای امنیتی، صنایع نظامی و نهادهای مذهبی اختصاص یافته است. وضعیت نظام حاضر در ایران قابل دوام نیست.

باورز سپس به کشورهای غربی و به ویژه اروپایی هشدار داده که از هم اینک باید در قبال پی‌آمدهای ویرانگر خشونت‌هایی که فروپاشی رژیم اسلامی ایران و شبه نظامیان آن باعث خواهند شد تدبیر کنند و برای مهار آنها خود را از هم اکنون به وسایل حقیقتاً بازدارنده‌ای مسلح سازند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.