محکومیت یک روزنامه‌نگار به پرداخت جریمه نقدی؛ هادی کسایی‌زاده: «کنار توالت» حبس شده بودم

پنجشنبه, 3ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

هادی کسایی‌زاده، روزنامه‌نگار منتقد. آرشیو

صدای آمریکا

هادی کسایی‌زاده، مدیر مسئول ماهنامه «میدان آزادی»، به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» به پرداخت بیست میلیون تومان جریمه محکوم شد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این حکم از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران صادر شده است.

این روزنامه‌نگار روز سه‌شنبه اول اسفند در پیامی در شبکه اجتماعی «ایکس»، دلیل محکومیت خود را «افشای» وضعیتش در زندان و حبس «کنار توالت» و مغایرت آن با حقوق بشر ذکر کرد.

هادی کسایی‌زاده نوشته: «به جرم افشای اینکه در زندان کنار توالت حبس شده و این برخلاف حقوق بشر و ایجاد تبعیض در سازمان زندان‌ها در طبقه‌بندی زندانیان است» از سوی دادگاه کارکنان دولت محکوم شده، چون «گفت در زندان چه خبر است.»

 

این روزنامه‌نگار که به دلیل فعالیت‌هایش سابقه احضار و برخوردهای قضایی را دارد روز ۲۸ آذر پس از مراجعه به مجتمع قضایی قدوسی در تهران بازداشت و چند روز بعد به قید وثیقه آزاد شد.

مدیر مسئول ماهنامه «میدان آزادی» روز ۲۵ بهمن هم در یادداشتی در صفحه «ایکس» نوشته بود که دادگاه مطبوعات او را به دلیل «انتشار یک نامه محرمانه در مورد ۸۰ راس گاو»، به «۶ ماه حبس» محکوم کرده است.

هادی کسایی‌زاده به تاریخ صدور محکومیتش به وسیله دادگاه مطبوعات اشاره ای نکرده است.

فشار بر روزنامه‌نگاران در ایران با آغاز اعتراضات سراسری در پایان شهریور ۱۴۰۱ شدت یافت و با بازداشت دست‌کم ۷۳ روزنامه‌نگار و عکاس خبری در نیمه دوم سال گذشته، آزادی مطبوعات بیش از پیش در محاق قرار گرفته است.

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز درباره آزادی رسانه‌ها که ١٣ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شد، ایران در میان ۱۸۰ کشور جهان در جایگاه ۱۷۷ قرار گرفته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.