عفو بین‌الملل خواهان آزادی «فوری» عباس واحدیان و ارائه مراقبت‌های پزشکی به او شد

جمعه, 4ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

عباس واحدیان شاهرودی، زندانی سیاسی در ایران. آرشیو

صدای آمریکا

سازمان عفو بین‌الملل در مورد وضعیت عباس واحدیان شاهرودی، فعال سیاسی که در زندان وکیل‌آباد مشهد است، ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی «فوری و بدون قید و شرط» او و ارائه مراقبت‌های پزشکی تخصصی مورد نیاز این نویسنده فعال مدنی در خارج از زندان شد.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید آقای واحدیان صرفاً به خاطر فعالیت‌های «مسالمت‌آمیز» حقوق بشری با محرومیت عمدی از مراقبت‌های پزشکی کافی روبرو شده که درد و رنج شدیدی را برایش به همراه داشته است.

از تابستان گذشته، وضعیت سلامت عباس واحدیان به شدت رو به وخامت گذاشت و او مشکوک به ابتلا به «پسوریازیس»، نوعی بیماری خودایمنی شد، چرا که لکه‌هایی از پوستش ضخیم و قرمز شده بود و در کف دست، پا و ساق‌هایش خارش و سوزش داشت.

این علائم باعث شده تا عباس واحدیان فعالیت‌های روزانه‌اش و حتی بستن دکمه‌های پیراهن را به شکلی بسیار دردناک و ناراحت‌کننده انجام دهد.

در اکتبر سال ۲۰۲۳، یک متخصص پوست در «بیمارستان امام رضا مشهد» درمان از طریق فتوتراپی را برای این فعال سیاسی توصیه کرد و از پوستش نمونه‌برداری شد.

سازمان عفوبین‌الملل گفته است که عباس واحدیان تا به امروز هیچ‌یک از مراقبت‌های بهداشتی و درمانی تخصصی توصیه شده توسط پزشک را دریافت نکرده و مسئولان از ارائه جواب آزمایش نمونه پوستی او خودداری می‌کنند.

بر اساس مستندات سازمان عفو بین‌الملل، مقامات جمهوری اسلامی، عباس واحدیان را به این دلیل که به همسرش گفته بود از خدمات درمانی توصیه شده توسط پزشک محروم شده است، به صدور احکام قضایی بیشتر تهدید کردند، او را ده روز در سلول انفرادی قرار دادند و یک ماه او را از تماس‌های تلفنی و ملاقات محروم کردند.

عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده، فعال مدنی، و از امضاکنندگان بیانیه «۱۴ امضایی» با درخواست استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی است در خرداد سال ۹۸ است.

این فعال سیاسی ۵۲ ساله، به ۲۱ سال حبس تعزیری شامل ۱۱ سال حبس در شعبه سوم دادگاه انقلاب اسلامی مشهد و ۱۰ سال حبس در شعبه پنجم این دادگاه محکوم شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.