“حقوق کارگر ایرانی توان تامین پنجاه درصد معیشت او را ندارد”

دوشنبه, 7ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

حقوق کارگر ایرانی توان تامین پنجاه درصد معیشت او را ندارد" – DW – ۱۴۰۲/۱۲/۷

بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران، در گفت‌وگو با رسانه‌ها ضمن تاکید بر اینکە “خط فقر برای یک خانواده ۴ نفره از مرز ۲۵ میلیون تومان” فراتر رفته ، گفتە است: «حقوق کارگر توان تأمین حتی پنجاه درصد معیشت آن را ندارد».

حمیدرضا امام‌قلی‌تبار، بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی ضمن تاکید بر اینکە “خط فقر برای یک خانواده ۴ نفره از مرز ۲۵ میلیون تومان” فراتر رفته ، گفتە است: «حقوق کارگر توان تأمین حتی پنجاه درصد معیشت آن را ندارد».

او همچنین گفتە کە تعداد زیادی از کارگران جهت جبران عقب ماندگی مزدی سنوات گذشته برای تامین معیشت و یا برای سایر مواردی که اصلاً در سبد معیشت مدنظر قرار نمی‌گیرد، از سیستم‌های بانکی وام گرفتەاند و  متعاقب آن متعهد بە پرداخت بهره و اقساط وام شدەاند.

بە گفتە بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران “تأمین هزینه‌های ازدواج خود و فرزندان، خرید و یا تعمیرات لوازم خانگی فرسوده از رده خارج منزل شامل یخچال و تلویزیون و فرش و ظروف حداقلی و سایر اقلام غیر مترقبه” از جملە مواردی هستند کە کارگران برای تامین هزینەهای آن، مجبور می‌شوند وام بگیرند. به گفتە او این افراد ماهیانه بین “بیست تا سی و پنج درصد میانگین حقوق خود را بعنوان اقساط پرداخت می‌کنند”.

امام‌قلی‌تبار در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفتە کە “تلاش دولت برای پایین نگه‌داشتن دستمزد کارگران نسبت به سال‌های قبل بیشتر است”.

او اینگونه استدلال می‌کند کە “دولت در حمایت از تولید شکست خوردە و در شورای عالی کار برای جبران مافات منافع سرمایه‌گذار کارفرما و اشتغال‌زا دستمزد را پایین نگه می‌دارد، چرا که برای تأمین منابع خود به مالیات سرمایه‌گذار نیاز دارد”.

همزمان بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران، گفتە برخی از کارشناسان حامی دولت مبنی بر اینکە “افزایش دستمزد باعث تورم می‌شود” را “سناریوی مضحک” خوانده و گفتە است: «این سناریو سال گذشته با افزایش ۲۷ درصدی مزد و تورم ۴۵ درصدی شکست خورد و ثابت کرد که افزایش دستمزد ربطی به تورم ندارد.»

دبیرکل خانه کارگر: با سود بانکی ۳۵ درصدی، افزایش صد در صدی تورم را خواهیم داشت

همزمان علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر بە افزایش سود بانکی در ایران واکنش نشان دادە و گفتە کە “با سود بانکی ۳۵ درصدی، به شکل فاحشی تورم افزایش پیدا می‌کند. تصور می‌کنم افزایش صد در صدی تورم را خواهیم داشت و تورم زیر ۵۰ درصد دیگر موضوعیت ندارد “.

محجوب در تشریح ادعای خود گفتە است: «ادامه این مسیر یعنی بانک محل نزول‌خورها می‌شود و کسانی که پول‌های با سود بزرگ می‌خواهند. برای تولید و کسی که می‌خواهد پول قرض بگیرد توجیه ندارد که این میزان سود بپردازد، بنابراین باید قیمت‌هایش را بالا ببرد که در آن صورت تورم نیز بالا خواهد رفت».

این در حالی است کە بر ا‌ساس جدیدترین گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم سالانه در ماه بهمن ۱۴۰۲ به ۴۲.۵ درصد رسیدە است.

مرکز آمار ایران، در جدیدترین گزارش خود کە آن را روز شنبه ۵ اسفند (٢۴ فوریه) منتشر کردە است، شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارها را عدد ۲۲۵.۷ اعلام کردە کە نسبت به ماه قبل ١.۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد. این آمار نسبت به ماه مشابه سال پیش ۳۵.۸ درصد افزایش و در ۱۲ ماه منتهی به بهمن، نسبت به دوره مشابه سال قبل ۴۲.۵ درصد افزایش داشتە است. همچنین نرخ تورم نقطه‌ به نقطه نیز ۳۵.۸ درصد اعلام شدە است.

ا: دویچه وله

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.