خداحافظ اودیسه؛ قلب ماه‌نشین آمریکایی سه‌شنبه از کار می‌افتد

سه شنبه, 8ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

رادیو فردا

انتظار می‌رود ماه‌نشین بخش خصوصی ایالات متحده روز سه‌شنبه ماموریت خود را به پایان برساند؛ کاوشگری که پس از فرود نادرست و چپ‌شدن در نزدیکی قطب‌ جنوب‌ ماه، ماموریتش کوتاه‌تر از آنچه برنامه‌ریزی شده بود به اتمام می‌رسد.

نووا-سی لندر، موسوم به اودیسه، ساخت شرکت هوافضای اینتوئیتیو ماشینز در هیوستون ایالت تگزاس، اندکی پس از ساعت یک بامداد بامداد پنج‌شنبه ۲۶ بهمن ماه، از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد‌پرس، اینتوئیتیو ماشینز که مسئول ساخت و راه‌اندازی اودیسه است، روز دوشنبه اعلام کرد تعهد خود را برای جمع‌آوری داده‌ها، تا زمانی که صفحات خورشیدی اودیسه دیگر نور خورشید را نبیند، انجام خواهد داد.

عکس‌های مدارگرد ناسا برای رصد ماه محل فرود اودیسه را حدود یک و نیم کیلومتری محل برنامه‌ریزی شده نشان می‌دهد. صفحات خورشیدی آن نزدیکتر از حد انتظار به سطح ماه قرار گرفته که این موضوع مشکلات ارتباطی را ایجاد می‌کند.

بر اساس ارزیابی‌های موقعیت زمین و ماه، پیش‌بینی می‌شود که این توقف در صبح روز سه‌شنبه رخ دهد. این بازه زمانی، دو تا سه روز کمتر از مدت زمان مورد انتظار اولیه است که ناسا و سایر کارفرمایان در ابتدا آن را پذیرفته بودند.

با وجود این اتفاق ناگوار، اودیسه موفق شد اولین فرود یک فضا‌پیمای آمریکایی بر ماه را در بیش از ۵۰ سال گذشته انجام ‌دهد؛ و البته یک افتخار بزرگ برای اینتوئیتیو ماشینز بود که به‌عنوان نخستین شرکت خصوصی این موفقیت را به ثبت رساند.

ماه گذشته، ماه‌نورد ساخت یک شرکت دیگر به نام « آستروباتیک تکنولوژی»، در مسیر خود به ماه، اندکی پس از قرار گرفتن در مدار در هشتم ژانویه، دچار نشت سوخت شد. این ماه‌نورد در آخرین لحظات بازگشت، در جو زمین منفجر شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.