۲۴ تشکل حقوق بشری خواستار آزادی زنان زندانی در ایران شدند

سه شنبه, 8ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران، متشکل از ۲۴ انجمن و گروه حقوق بشری در آستانه هشتم مارس با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی تمامی زنان زندانی شد. به دنبال خیزش اخیر در ایران احکام سنگینی برای برخی از زنان صادر شد.

خواست آزادی زنان زندانی ایران در آستانه روز جهانی زن
خواست آزادی زنان زندانی ایران در آستانه روز جهانی زن عکس: Privat

۲۴ انجمن و گروه حقوق بشری و سیاسی در آستانه هشتم مارس، با بیان اینکه امسال صد و سیزدهمین روز جهانی زن گرامی داشته خواهد شد، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی زنان زندانی در ایران شدند.

این بیانیه به امضای انجمن‌ها و گروه‌هایی هم‌چون کارزار حقوق بشر برای ایران، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، نهاد حقوق بشر برای همه در ایران، انجمن جمهوری‌خواهان آلمان و هلند، جمعیت ایرانى حقوق بشر در شمال و جنوب کالیفرنیا، کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی در پاریس و مادران صلح رسیده است.

انجمن‌ها و گروه‌های امضا کننده این بیانیه با اشاره به مبارزات زنان در جنبش “زن، زندگی، آزادی” و با تقدیر از آنها اعلام کرده‌اند: «با وجود تمام فشارهای وارده از طرف حکومت، پژواک بانگ آزادی‌خواهی و برابری‌طلبی زنان و دختران ایرانی، با شکوفایی این جنبش در سراسر جهان طنین انداخت و زنان مبارز جهان را با مبارزات زنان ایران همراه کرد.»

زنان ایران که مبارزاتشان همواره با موانع سیاسی روبه‌رو بوده است، هر سال روز هشتم مارس را در حالی گرامی می‌دارند که جمهوری اسلامی این روز را به عنوان روز جهانی زن به رسمیت نمی‌شناسد و فعالانی را که برای تحقق حقوق زنان بر اساس معیارهای جهانی تلاش می‌کنند مورد آزار و تعقیب کیفری قرار می‌دهد.

با کشته شدن مهسا امینی و خیزش سراسری متعاقب آن نیز احکام سنگینی برای برخی از زنان ایرانی صادر شد
با کشته شدن مهسا امینی و خیزش سراسری متعاقب آن نیز احکام سنگینی برای برخی از زنان ایرانی صادر شدعکس: DW

با کشته شدن مهسا امینی و به دنبال خیزش اخیر در ایران نیز احکام سنگینی برای برخی از زنان در ایران صادر شد. بیانیه منتشر‌شده از سوی “شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران” نیز با اشاره به همین موضوع آورده است: «روایت‌های استقامت و دلاوری زنانی چون نرگس محمدی‌ها، نسرین ستوده‌ها، سپیده قلیان‌ها، زینب جلالیان‌ها و هزاران زن گمنام برای رسیدن به دنیایی بدون تبعیض در سراسر جهان گسترده شده است.»

همچنین در این بیانیه با گرامی‌داشت یاد کشته‌شدگان خیزش سراسری ۱۴۰۱ در ایران آمده است: «جنبش زنان ایران هرگز دختران شجاع خود، مانند مهسا امینی‌ها، آرمیتا‌ها و نداها … را فراموش نخواهد کرد.»

نهادهای امضا کننده این بیانیه در پایان به تبعیض جنسی – جنسیتی، واپس‌گرایی، فقر، فساد و آسیب‌های زیستگاهی و اعدام نیز اعتراض کرده است.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.