نتایج انتخابات: نرخ مشارکت از زمان انتخاب شدن رئیسی کمتر است

شنبه, 12ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

به رغم ادعای رژیم جمهوری اسلامی مبنی بر مشارکت ۲۵ میلیون نفر (حدود ۴٠درصد) در انتخابات دو مجلس، تمامی نشانه‌ها حاکی از نرخ مشارکت بسیار پایین است. ارقام رسمی نشان می‌دهد که نسبت به انتخابات قبلی مجلس و همچنین نسبت به آخرین انتخابات ریاست جمهوری، باز هم عدۀ کمتری پای صندوق رفته‌اند.

یک روحانی در تهران رأی می‌دهد - یازدهم اسفند ۱۴٠۲
یک روحانی در تهران رأی می‌دهد – یازدهم اسفند ۱۴٠۲ AP – Vahid Salemi

با اینحال، روزنامۀ دولتی ایران از «سنگ تمام مردم» و روزنامۀ جام جم از «قدرت‌نمایی دموکراسی ایرانی» خبر می‌دهند. روزنامۀ همشهری نیز در مطلبی تحت عنوان «سیلی‌ ۲۵ میلیونی» می‌نویسد: «مشارکت بیش از ۴۱ درصدی مردم در انتخابات، نقشه‌های دشمنان را نقش ‌بر آب کرد… بزرگ‌ترین کمپین تحریم انتخابات در ۴۵ سال گذشته شکست خورد.»

تا ظهر روز شنبه ۱۲ اسفند، خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی آمار مشارکت سراسری را حدود ۴۱ درصد – بیش از ۲۵ میلیون نفر – ارزیابی کرده‌اند.

بر اساس این انتخابات، ۲٩٠ نمایندۀ مجلس شورا و ٨٨ عضو مجلس خبرگان تعیین خواهند شد.

فردای انتخابات

روز گذشته، پیش از آنکه مهلت رأی دادن به پایان برسد، احمدی زید‌آبادی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب نوشت: «امروز می‌گذرد و به احتمال زیاد، فردا همۀ طرف‌های منازعۀ قدرت اعلام پیروزی مطلق یا نسبی می‌کنند!»

او همچنین می‌نویسد: «اگر نرخ مشارکت ۲٠ درصد هم می‌شد آنها بازهم اعلام جشن و پیروزی می‌کردند. کلاً درکشور ما قرار نیست کسی ذهنیتش را با واقعیت تطبیق دهد…»

روز گذشته، برخی رسانه‌های جمهوری اسلامی به دروغ خبر رأی دادن محمد خاتمی و زهرا رهنورد (همسر میرحسین موسوی) را منتشر کردند و حتی نوشتند که مهدی کروبی نیز شرکت در انتخابات را تأیید کرده است. اما چند ساعت بعد همۀ این اخبار تکذیب شد.

در این میان غیبت محمد خاتمی که تاکنون پیوسته از انتخابات دفاع می‌کرد، واکنش‌های زیادی را برانگیخته است.

مهدی نصیری، مدیر مسئول پیشین روزنامۀ کیهان که اینک به مخالفان نظام پیوسته است، با «ادای احترام» به خاتمی نوشت: «محمد خاتمی در شرایط حصر و کنترل شدید امنیتی بوده و تصمیم به عدم شرکت در انتخابات، اقدامی کاملا شجاعانه و مخاطره‌آمیز محسوب می‌شود و از این پس باید پذیرای هتاکی‌ها و دروغ‌پردازی‌های مضاعف مدیر مسئول روزنامه کیهان باشد.»

نتایج گنگ

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

اگرچه روشن است که با این انتخابات روند یکدست‌سازی (یا به قولی خالص‌سازی) دو مجلس کامل خواهد شد، اما برخی کارشناسان احتمال می‌دهند که میان گروه‌ها و باندهای مختلف اصول‌گرا «دعوا»  شود. احمد زیدآبادی در کانال تلگرامش می‌نویسد: «این احتمال وجود دارد که افرادی با گرایش سیاسی نامشخص ولی با جهت‌گیری مخالفت شدید با وضع موجود، اکثریت کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص داده باشند.»

اگرچه هنوز شمارش آراء کاملا به پایان نرسیده اما زیدآبادی می‌افزاید: «اگر احتمالی را که مطرح کردم واقعیت پیدا کند، چه خنده‌بازاری به پا خواهد شد!»

این در حالی است که برخی نتایج اعلام‌شده، تا اندازه‌ای غیرمنتظره‌اند. به عنوان مثال، رسانه‌های داخلی می‌نویسند که محمد صادق آملی لاریجانی – یکی از چهره‌های بسیار پرنفوذ اصولگرا-  نتوانسته برای مجلس خبرگان رأی بیاورد (در حوزه انتخاباتی استان مازندران).

همچنین روزنامۀ «شرق» از «شکست سنگین قالیباف و یارانش» خبر می‌دهد و می‌نویسد: «اسامی ۳۰ کاندیدای انتخابات مجلس در تهران که بیشترین رأی را تا به الآن کسب کرده‌اند، نشان می‌دهد که حتی یک نفر از افراد نزدیک به محمدباقر قالیباف رای نیاورده‌اند!» خود قالیباف نیز اگرچه انتخاب شده اما بر خلاف انتظار، نفر اول از تهران نیست.

در مقابل، ابراهیم رئیسی با کسب بیش از ٨۲ درصد آراء، برای سومین بار به‌عنوان نمایندۀ استان خراسان جنوبی به مجلس خبرگان می‌رود.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.