آلبوم “ناگفته” حافظ ناظری در رتبه نخست فروش موسیقی کلاسیک جهان

دوشنبه, 22ام اردیبهشت, 1393
اندازه قلم متن

hafez-nazeri

شرق: هنوز یک‌ماه از کسب رتبه نخست آلبوم «ناگفته» در جایگاه نخست موسیقی کلاسیک جهان نمی‌گذرد که این اثر بار دیگر در جایگاه اول جدول فروش قرار گرفت. جدیدترین اثر حافظ ناظری با عنوان «بعد یازدهم» در ایران و «ناگفته» در خارج از کشور از اسفندماه سال ۹۲ از سوی شرکت سونی وارد بازار شد. این اثر بخش اول پروژه «سمفونی رومی» محسوب می‌شود و برای اولین‌بار است که سونی در بخش کلاسیک خود اثری از یک موسیقیدان خاورمیانه‌ای را منتشر کرده است.

۲۴ فروردین سال‌جاری و درست یک‌ماه پس از انتشار آلبوم در سراسر دنیا، این اثر توانست رتبه نخست فروش را در بخش موسیقی کلاسیک دنیا کسب کند و پس از آن نیز جزو پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی کلاسیک دنیا ماند با این‌همه با گذشت نزدیک به یک‌ماه از این جریان، «ناگفته» بار دیگر رقبای خود را شکست داد و بر اساس آمار سایت «بیلبورد» مقام اول جدول فروش را از آن خود کرد. «بیلبورد» یک سایت و مجله است که به‌صورت هفتگی آمار فروش آلبوم‌های موسیقی در هر ژانر را منتشر می‌کند.

بیلبورد با کمک شرکت ساونداسکن (Sound Scan) تعداد بارکدهای یک آلبوم را در هر گوشه‌ای از دنیا که هنگام فروش به ثبت رسیده است، جمع‌آوری می‌کند. هر سی‌دی متعلق به هر ژانری و در هرجای دنیا که فروش برود، همان لحظه از دوبی و استانبول گرفته یا نیویورک و لس‌آنجلس در ساونداسکن شماره می‌خورد و از این طریق سیستمی برای محاسبه پرفروش‌های آثار موسیقی ایجاد می‌شود. در پایان هر هفته نیز آمار فروش آلبوم‌ها در مجله «بیلبورد» که از این منظر توانسته اعتبار زیادی کسب کند، منتشر می‌شود. بیلبورد یک سایت اینترنتی هم به همین نام دارد و بسیاری از شرکت‌های موسیقی و فیلم در دنیا اشتراک این مجله را در اختیار دارند.

در حال حاضر بر اساس آخرین آمار بیلبورد، آلبوم «ناگفته» به‌عنوان یک اثر هنری از خاورمیانه جایگاه اول جدول فروش را کسب کرده است. حافظ ناظری، آهنگساز «ناگفته» که ۱۳ سال است در نیویورک زندگی ‌می‌کند، در مورد علاقه‌اش به ایران و رفتارهایی که ممکن است به‌عنوان یک غریبه با او صورت بگیرد، به «شرق» گفت: «با تمام حرف‌وحدیث‌ها و برخوردهای نامناسبی که ممکن است نسبت به ایران صورت بگیرد اما ایران مملکتم است و عشقی که به آن دارم، قابل کتمان نیست. اگر تمام آدم‌ها نیز علیه من حرف بزنند باز هم من برای عشقم و برای مملکتم به ایران بازخواهم گشت و در حد توان خود کار می‌کنم.» او ادامه داد: «نیرویی من را نگه داشته است و به من اعتمادبه‌نفس می‌دهد. نه حرف‌های خوب روی من اثر می‌گذارد، نه حرف‌های بد. هدف نهایی من، آرزوهای بسیار بزرگ‌ است که فردی نیست و ملی است.

در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» به من گفته شد، این اتفاقی که برایم افتاده است، دیگر به حافظ ناظری ارتباط ندارد و رویدادی است که به ایران و خاورمیانه مربوط می‌شود.»با اینکه نزدیک به دوماه از انتشار آلبوم حافظ ناظری در دنیا می‌گذرد اما این اثر در کشور خودش هنوز معرفی درستی نشده است. ناظری در گفت‌وگو با «شرق»، فروش آلبوم «بعد یازدهم» را در سوپرمارکت‌ها، تصمیمی از جانب خود دانسته بود تا مردمی هم که کمتر به چنین موسیقی‌ای توجه کرده‌اند، متوجه این آلبوم شوند. با این همه باید به این نکته اشاره کرد که بسیاری از علاقه‌مندان جدی هنر به‌خصوص طرفداران موسیقی، محصولات فرهنگی را از طریق فروشگاه‌های تخصصی و شناخته‌شده در این حوزه تهیه می‌کنند؛ درحالی که فروشگاه‌های معتبر فرهنگی و هنری به‌تازگی اقدام به فروش این آلبوم کرده‌اند و همین موضوع می‌تواند در دیده‌شدن آلبوم «بعد یازدهم» در داخل کشور اثرگذار باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.