انتقادات اخیر علی مطهری: “فقیه حاکم نیست، حاکم رئیس‌جمهور است”، “دولت باید جربزه داشته باشد”

دوشنبه, 22ام اردیبهشت, 1393
اندازه قلم متن

ali motahari

به گزارش خبرگزاری «نسیم» آقای مطهری این مطالب را روز شنبه (۲۰ اردیبهشت) در جمع گروهی از دانشجویان دانشگاه تهران بیان کرده است. وی گفته است که حصر کاظم شریعتمداری و حسینعلی منتظری همچون حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی کار «درستی» نبوده و اگر اجازه حرف زدن داده می‌شد٬ فضا بسته نمی‌شد. وی همچنین گفته که «تاسیس یک چیزی مانند حصر در جمهوری اسلامی را نمی‌دانم از کجا در آمده است؟ ‎» و «حصر چه در دوره امام و چه اکنون کار درستی نبوده است.» مهمترین گزاره‌های سخنرانی علی مطهری:

● حرفی که آیت‌الله دستغیب در مجلس خبرگان بعد از اتفاقات سال ۸۸ زد این بود که آقایان موسوی و کروبی وخاتمی بیاییند در مجلس حرف بزنند که مسجدش را آتش زدند و بیرونش کردند. ‎

● فتنه‌گر بودن آقای موسوی و کروبی را من هم قبول ندارم. من معتقدم این‌ها را هل دادیم به سمت بیرون از انقلاب.

● این داستان پاره شدن عکس امام و داستان عاشورا {در وقایع سال ۸۸} باید بیان شود که چگونه بوده و کار چه کسانی بوده است؟

● حصر آقای شریعتمداری و منتظری را من کار درستی نمی‌دانم و آقای مطهری اگر بود نمی‌گذاشتند اتفاق بیفتد‎.

● اگر از ابتدا اجازه اظهار نظر داده می‌شد که هرکسی هر حرفی می‌خواهد بزند فضا بسته نمی‌شد به اینجا نمی‌رسیدیم.

● هیچ اشکال ندارد کسی نظر مخالف ولی فقیه داشته باشد٬ اما مرز التزام به ولی فقیه احکام حکومتی است که نظر رهبری هم همین است.

● شهید مطهری صراحت دارند که ولایت فقیه ولایت ایدئولوژیک است. فقیه حاکم نیست، حاکم رئیس‌جمهور است و ولی فقیه نظارت می‌کند حاکم از مسیر درست منحرف نشود. ‎

ولایت فقیه ولایت مکتب و فقه است. یکی از مشکلات کشور ما این است که برداشت درستی از ولایت فقیه وجود ندارد. ‎در مچموع این دولت را خیلی بیشتر از دولت قبل قبول دارم. در جایی به آقای روحانی گفتم آنقدر جواب این متنقدین را ندهید٬ این‌ها خوششان می‌آید جوابشان را می‌دهید.

● من با توقیف روزنامه ۹ دی مخالف بودم. بگذاریم «دلواپس‌ها» هم حرفشان را بزنند.

● من معتقدم آقای روحانی باید جسارت بیشتری داشته باشند. اینکه ریچارد فرای کتاب‌های زیادی دارد و ایران‌شناس بود و دوست داشت در ایران خاک شود، پنج نفر تظاهرات می‌کنند و دولت هم عقب‌نشینی می‌کنند. اینکه نشد٬ دولت باید جربزه داشته باشد. روحانیت اهل سنت چون وابستگی به مردم ندارد عوام زدگیش خیلی کمتر است‎. به همین دلیل وجود طرح‌های اصلاحی در بین روحانیت اهل سنت بیشتر است.

از: بالاترین


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.