تغییر اقلیم احتمال ورود طوفان‌های گرمسیری به دریای عمان را افزایش داده است

شنبه, 12ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور گفت: تغییر اقلیم سبب افزایش وقوع و شدت رخداد طوفان‌های گرمسیری در شمال اقیانوس هند شده که احتمال ورود طوفان‌ها به دریای عمان را نیز افزایش داده است.

به گزارش ایسنا بهزاد لایقی در دومین همایش بین المللی علوم دریایی اظهارکرد: بررسی‌های ما روی اثرات تغییر اقلیم بر وقوع و شدت طوفان‌های گرمسیری در منطقه دریای عمان و شمال اقیانوس هند نشان می‌دهد که احتمال ورود و تاثیر این طوفان‌ها بر سواحل جنوبی کشور به‌ویژه سواحل مکران افزایش یافته است.

وی افزود: طوفان‌های گرمسیری اثرات مخربی بر سواحل و کاربری‌های ساحلی و دریایی دارد که در دهه‌های اخیر سواحل کشور ما نیز تحت تاثیر این پدیده‌ها قرار گرفته است.

معاون توسعه پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: افزایش دمای آب اقیانوس‌ها و تغییر الگوهای آب و هوایی حاکم بر منطقه از جمله عوامل موثر بر افزایش تاثیرپذیری سواحل جنوب کشور از این پدیده پرمخاطره است.

لایقی تصریح کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد که در ۳۰ سال اخیر روند وقوع طوفان‌های گرمسیری در شمال اقیانوس هند به‌ویژه در دریای عرب که بخشی از آن مرز دریای عمان را تشکیل می‌دهد، افزایشی بوده است.

وی اضافه کرد: شدت طوفان‌های این منطقه و زمان فعالیت آن روند افزایشی داشته است، به‌طوری‌که این روند در دریای عرب با شیب تندتر همراه بوده است.

معاون توسعه پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی در ادامه گفت: از سال ۲۰۰۷ تاکنون طوفان‌های گرمسیری بسیاری سواحل جنوب کشور را تحت تاثیر قرار داده‌اند اما دو طوفان وارد دریای عمان شده و بیشترین تاثیر را داشته‌اند.

لایقی افزود: برآوردها نشان می‌دهد که با ادامه روند رو به افزایش میانگین دمای زمین و اقیانوس‌ها، احتمال تداوم ورود طوفان‌های گرمسیری به دریای عمان و اثرگذاری آن‌ها بر سواحل جنوب کشور افزایشی است.

وی تاکید کرد: با توجه به ضرورت توسعه دریامحور به‌ویژه در سواحل مکران، لازم است اقدامات مناسبی برای پایش، پیش‌بینی و کاهش اثرات مخاطره آمیز طوفان‌های گرمسیری در این منطقه انجام شود.

معاون توسعه پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی ادامه داد: سواحل جنوب کشور به‌ویژه سواحل مکران ظرفیت‌های توسعه زیادی دارد که برای پایدار بودن این توسعه باید الزامات اقلیمی در طرح‌ها و پروژه‌های کلان این منطقه رعایت شود و هرگونه طرح و پروژه‌ای با پیوست اقلیمی پیگیری و عملیاتی شود.

لایقی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهارکرد: از سوی دیگر باید آمادگی‌ها برای مواجهه با این طوفان‌ها را ارتقاء داد که یکی از الزامات این بخش توسعه شبکه پایش، پیش بینی و مقابله با آثار طوفان‌های گرمسیری است.

وی اضافه کرد: از جمله تجهیزات هواشناسی مورد نیاز برای سواحل جنوبی به‌ویژه سواحل مکران رادارهای هواشناسی و موج، بویه‌های هواشناسی و ایستگاه‌های ساحلی است.

معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور در ادامه گفت: از دیگر اقدامات فنی برای ارتقای زیرساخت‌های هواشناسی دریایی می‌توان به ارتقای مدل‌های پیش‌بینی دریایی با رویکرد تلفیق مدل‌های هواشناسی و دریایی، توسعه سامانه هشدار سریع طوفان‌های گرمسیری با تمرکز بر سواحل مکران و تهیه نقشه‌های خطر پذیری طوفان گرمسیری بر اساس توزیع جمعیت و کاربری آن اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان هواشناسی کشور، لایقی در پایان اظهارکرد: همکاری با نهادهای منطقه‌ای در پایش و پیش‌بینی و کاهش اثرات طوفان های گرمسیری (PTC) نیز راهکار موثر دیگری است که هم اکنون جزو برنامه‌های عملیاتی سازمان هواشناسی کشور است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.