فریبرز کلانتری: کارنامه فساد اقتصادی در دست کاظم صدیقی

شنبه, 26ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

فریبرز کلانتری

بررسی شبکه شرکت‌های پسران کاظم صدیقی، ابعاد پنهانی از فعالیت‌های تجاری این خاندان را آشکار می‌کند. علاوه بر این خدمات غیرتجاری، شرکت‌های مهمی که از قضا «تجاری» نیز هستند، از سوی این خاندان ثبت شده‌اند.

شرکت «آریا معدن پرگاس» که در حوزه استخراج معادن زیرزمینی و روباز و استخراج فرآورده‌های معدنی مشغول به کار است، یکی از شرکت‌هایی است که از سوی این خاندان ثبت شده و در حال فعالیت است.

یکی از اعضای هیات مدیره این شرکت، فردی است به نام «حسام‌الدین مهدوی ابهری» که درباره او در ۱۴ آبان ۱۳۹۷ خبری با تیتر «سود میلیاردی بلیت فروشی همچنان در چنگ آقازاده‌ها؛ این بار ح.م» منتشر شده بود.

در این خبر ضمن اشاره به سود میلیاردی آقازاده‌ها از فروش بلیت‌های لیگ فوتبال آمده بود: «به ازای فروش هر بلیت بازی‌های لیگ ایران، ۱۰ درصد سهم فدراسیون فوتبال می‌شد، پنج درصد به سازمان لیگ، پنج درصد به هیات فوتبال، پنج درصد به نیروی انتظامی و ۳۵درصد به شرکت برهان مبین می‌رسید؛ این یعنی ۶۰درصد سود یک مسابقه خرج برگزاری و بلیت فروشی می‌شد و فقط ۴۰درصد به دو تیم میهمان و میزبان داده می‌شد.»

در همان خبر اشاره شده بود که حسام الدین، فرزند «احمد مهدوی ابهری» است که نماینده حوزه انتخابی ابهر و خرمدره در دوره‌های پنجم، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی بوده است. نکته قابل تامل آن‌که احمد مهدوی ابهری، همان همشهری و رفیق قدیمی کاظم صدیقی است.

این در حالی است که خاندان صدیقی علاوه بر حوزه معدن در حوزه هتل‌داری نیز با پسران «حمید شکیب مهر» فرمانده سابق سپاه قم، در شرکت‌هایی به نام «طلایه‌داران اقلیم پارسه» و «طلایه‌داران باد و خورشید پارسه» فعالیت‌های تجاری دارند.

نکته قابل تامل این‌که پسران صدیقی شرکتی در اسفند ماه ۱۳۸۹ نیز با تاسیس شرکتی به نام «بازرگانی و پخش ریحانه‌گستر راه ابریشم» قرار بود که فعالیت‌های تجاری خود را در حوزه بازرگانی و صادرات و واردات شکل دهند که به دلایل نامعلوم مجبور به انحلال این شرکت شده‌اند.

کاظم صدیقی از رابطه با مالک تک‌ماکارون تا زمین‌خواری

چهار سال پیش که بحث مالک تک‌ماکارون و تخلفات آن در توییتر منتشر شد، درباره علاقه ویژه و ارتباطات رضا مطلبی کاشانی، مالک تک‌ماکارون با برخی از امام جمعه‌ها به خصوص کاظم رجبی صدیقی برای نخستین‌بار در فضای مجازی سوال شد.

در همان زمان از تشکیل مثلث رفاقتی میان احمد مروی، تولیت فعلی آستان قدس رضوی، کاظم رجبی صدیقی، امام‌جمعه تهران و رضا مطلبی کاشانی خبرهایی منتشر شد که بر اساس آن‌ها، حاصل این رفاقت در نهایت این شده که با حمایت و معرفی مروی، اسماعیل خطیب به عنوان رییس اداره اطلاعات قم منصوب شد. اسماعیل خطیب اکنون وزیر اطلاعات دولت ابراهیم رییسی است.

پس از مرگ مصباح یزدی، کاظم صدیقی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی با اشاره به کرامات مصباح یزدی، مدعی شد از غسالی که مصباح یزدی را می‌شسته، شنیده که مصباح یزدی چشم‌هایش را در هنگام شست‌وشو باز کرده است.

پس از آن بود که برخی از خبرنگاران به بیماری روانی صدیقی در توییتر اشاره کرده و نام غسال مدنظرش یعنی رضا مطلبی کاشانی صاحب تک‌ماکارون را افشا کردند. در همان تویت بود که از دوست پولدار پناهیان که همان رضا مطلبی کاشانی است، پرده‌برداری شد.

پس از آن، در ۲۳ اسفند ۱۴۰۲، یاشار سلطانی مطلبی منتشر کرد و از یک باغ چهار هزار و ۲۰۰ متری در منطقه خوش آب و هوای ازگل تهران، خبر داد که صدیقی و فرزندانش غصب کرده‌اند.

در این خبر به چگونگی غصب این زمین از سوی صدیقی و فرزندانش اشاره و تاکید شده: «سال ۱۳۸۲ کاظم صدیقی که هنوز امام جمعه تهران نشده بود، اما در دستگاه قضایی ایران سمت قابل توجهی داشت، حوزه علمیه‌ای در تهران تاسیس کرد که با نام «مدرسه علمیه امام خمینی» شناخته می‌شود.»

بر اساس این خبر مشخص می‌شود که آبان امسال، شرکتی به نام «موسسه غیر تجاری پیروان اندیشه‌های قائم» ثبت شده که بلافاصله یک ماه پس از ثبت، اسناد مالکیت این باغ به نام این شرکت می‌شود. شرکتی که به جز کاظم صدیقی و دو فرزند او «محمد حسین» و «محمد مهدی»، «رضوانه قوام»، عروس کاظم صدیقی هم به عنوان بازرس معرفی شده است.

تا زمان نگارش این گزارش، از سوی صدیقی پاسخی به این خبر منتشر نشده است و به نظر می‌رسد که با توجه به اینکه در نام این شرکت کلمه «غیرتجاری» ذکر شده، صدیقی به راحتی می‌تواند به عام‌المنفعه بودن این شرکت و خدماتی که قرار است در راستای اندیشه‌های مهدی موعود انجام دهد، ‌اشاره کند.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.