جبهه ملی ایران: تولدی اثرگذار و مبارک برای ایران و ایرانیان

شنبه, 27ام اردیبهشت, 1393
اندازه قلم متن

jebhe

قبل از شش تا هفت دهه پیش در ایران اثر قابل توجهی از زیرساخت های مهم صنعتی و اقتصادی و عمرانی دیده نمیشد. در تهران به عنوان پایتخت کشور اکثر خیابان ها و کوچه ها خاکی، خانه هاسنتی، غالبا یک طبقه و با خشت و گل و تیرچوبی بنا گردیده بود. آب شرب مردم ازجوی های آب روان درکوچه ها تامین میشد و ساکنین هرمحله به نوبت آب جوی را در آب انبارها ذخیره کرده و به تدریج از آن آب غیربهداشتی و آلوده بوسیله تلمبه های دستی استفاده میکردند و از لوله کشی آب خبری نبود. هنوز در کوچه ها و خیابان ها درشکه ها و گاری های اسبی در تردد بودند. در خانه ها یخچال و تلویزیون و وسایل گازسوز و سایر وسایل زندگی مدرن وجود خارجی نداشت. بیمارستان ها محدود به چند بیمارستان دولتی با حداقل امکانات بود و اثری از بیمارستان های مجهز و قابل قبول از لحاظ معیارهای جهانی دیده نمیشد. پوشش مردم و سفره غذائی آنان بسیار ساده و مبتدی و در حداقل بود. بیماری های مسری مانند مالاریا، آبله ،سل، کچلی، تراخم، سالک، وبا و حصبه بیداد میکرد. اکثریت مردم سواد خواندن و نوشتن نداشتند. مردم از چند نوبت قحطی که در هرنوبت از آن هزاران نفر از گرسنگی در خیابانها جان باخته بودند خاطرات تلخی در جانشان نشسته بود. وقتی پایتخت در شرایطی بود که شمه ای از آن ذکر شد میتوان تصور نمود که در سایر شهرها و روستاها وضع به چه منوالی بوده است.

طی این ۶۰ – ۷۰ سال با همه سوء مدیریت ها و فسادها و حاکمیت های خودکامه ، ایران به وضعیت کنونی رسیده که همه شاهد آن هستیم و اصلا قابل مقایسه با قبل نیست. این تغییرات و تحولات محسوس و آشکار نه باهمت و کوشش و میهن دوستی رژیم پادشاهی گذشته و نه با کاردانی و درایت و سلامت جمهوری اسلامی جانشین آن به وقوع پیوسته، بلکه همه این پیشرفت ها و توسعه ها به برکت سرازیر شدن دلارهای نفتی به خزانه این کشور و تمکن مالی حاصل از آن حادث گردیده است. و آن کس که این ثروت ملی را از چنگال دولت استعمارگر انگلیس بیرون کشید و با ملی کردن نفت و ریختن پول آن در شریان های اقتصادی و صنعتی کشور، سبب چنین تحولات عظیم و شگرفی در این مملکت و در زندگی این ملت گردید شخصیت ملی و جاودانی تاریخ ایران دکتر محمد مصدق است. بنابراین باید گفت که مصدق آغازگر تحول در حیات سیاسی و اجتماعی ملت ایران در عصر جدید است. مصدق نه تنها با مبارزه ای چندین ساله توانست موفق به ملی کردن نفت گردیده و این ثروت ملی را در خدمت رفاه و سعادت ملت ایران قراردهد و تغییرات اساسی و سرنوشت سازی را در زندگی این ملت سبب گردد، بلکه او در مقام نخست وزیری دولت ملی با نشان دادن الگوئی از رعایت آزادی قلم و بیان و آزادی احزاب و اجتماعات و احترام به قانون و حقوق بشر توانست نمونه ای از دموکراسی و حاکمیت ملی را در معرض دید جهانیان قراردهد. او در تمام طول زندگی برای آزادی و استقلال ایران و عدالت اجتماعی در این مرز و بوم تلاش کرد و در این تلاش بارها تا پای جان ایستاد. او هرگز به مردم دروغ نگفت. هیچگاه از او کمترین خودشیفتگی و خودمحوری دیده نشد. او در تمام زندگی و در هر مسند و مقامی پاک و درستکار باقی ماند و در حوزه تحت مدیریتش نیز امکان سوء استفاده و دست اندازی به اموال مردم را به هیچکس نداد.

روز ۲۹ اردیبهشت جاری، صد و سی و دومین سالروز تولد دکتر محمد مصدق است.

جبهه ملی ایران سالروزتولدمصدق را به ملت بزرگ و حق شناس ایران تبریک میگوید و از همگان میخواهد که علیرغم تشبثات حاکمیت جمهوری اسلامی و مضایقی که در راه ادای احترام مردم نسبت به مصدق فراهم مینماید، این سالروز مبارک را با استفاده از هر وسیله ارتباطی ممکن به یکدیگر یادآور گردیده و تبریک بگویند و به این وسیله قدرشناسی خود را نسبت به آن شخصیت والای ملی ابرازنمایند.

۲۷/۲/۱۳۹۳
تهــران – جـــبهـه مــلی ایـــران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

۲ نظر

  1. آقای رها شما اگر می‌خواهید به کسی‌ که ۵۰ سال پیش فوت کرده است درود بفرسیتید میل خودتان است. ولی‌ شعار مرگ بر این و مرگ بر آن با مرامی که شما برایش تبلیغ می‌کنید همخوانی ندارد. بخصوص در دنیای امروز که جنبش لغو مجازات اعدام یکی‌ از جنبش هایی ایست که هر روز اهمیت بیشتری می‌یابد. فلسفه اصلی‌ این جنبش این است که هیچ انسانی در مقامی نیست که بتواند برای زندگی یا مرگ انسان دیگری تصمیم بگیرد.

    اگر هم میخواهید بدون معطلی من را شاه پرست، ساواکی، همکار شعبان بی‌ مخ و…… بخوانید اشکالی‌ ندارد، فقط با این کار اعتقادات خودتان را به خشونت و خشونت پروری نشان می‌دهید. اگر روزی من به قدرت برسم نه تنها مخالفان خود را آزاد میگذارم، بلکه آن چه در توان دارم به کار میبندم تا مجازات اعدام را لغو کنم. شما چطور؟ اگر روزی روزگاری به قدرت رسیدید چند نفر را اعدام خواهید کرد؟

  2. درود بر مصدق و دیگر مبارزین و مجاهدین راه آزادی!
    مرگ بر شیخ و شاه!