بیانیه نهضت مقاومت ملی ایران به مناسبت هفتادو سومین سالگرد ملی شدن صنعت نفت ایران و خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس، پایگاه قدرتمندترین دولت استعماری در ایران

دوشنبه, 28ام اسفند, 1402
اندازه قلم متن

بیانیه نهضت مقاومت ملی ایران

به مناسبت

هفتادو سومین سالگرد ملی شدن صنعت نفت ایران

و

خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس،

پایگاه قدرتمندترین دولت استعماری در ایران

“به‌نام سعادت ملت ایران و به‌منظور کمک به تأمین صلح جهانی، امضاکنندگان ذیل پیشنهاد می‌نماییم که صنعت نفت ایران در تمام مناطق کشور بدون استثناء ملی اعلام شود یعنی تمام عملیات اکتشاف، استخراج و بهره برداری در دست دولت قرار گیرد”. 

هنگامی‌ که دکتر محمد مصدق، رهبر نهضت ملی ایران و راهنمای ملل تحت سلطه استعمار، قانون ملی شدن صنعت نفت ایران را در بیست‌و نهم اسفندماه ۱۳۲۹ از تصویب مجلس سنا نیز گذراند؛ می‌دانست که دارد بزرگترین دستاورد بعد از انقلاب مشروطه را برای ملت بزرگ و قدرشناس ایران به ارمغان می‌آورد؛ می‌دانست که دارد برای منافع ملت و کشورش با مقتدرترین دولت استعماری جهان دست ‌و پنجه نرم می‌‌کند.

مصدق در آن رهگذر نیز، متکی به اراده ملت ایران بود و واقف به میهن‌دوستی و اصالت سیاسی یارانش در فراکسیون ملی؛ از کارشکنی‌های مداوم دربار و ترفندهای ابواقاسم کاشانی که مزورانه و ظاهرا با مصدق همراهی داشت اما در واقع، ضمن رهبری فدائیان اسلام جبهه ارتجاع سیاه را برای حفظ منافع انگلیس ایجاد کرده بود؛ به منظور رسیدن به منزل مقصود یعنی رهایی ایران از بند استعمار هرگز مأیوس نشد.

به‌عنوان نمونه‌ای از ابعاد خیانت ابوالقاسم کاشانی به نهضت ملی ایران باید گفت: هنگامی که مصدق بعد از کودتای ننگین ۲۸ مرداد به دستور محمد رضا شاه دستگیر و زندانی شده بود، مخبر روزنامه عربی اخبار الیوم در مصاحبه‌ای با کاشانی نظر او را در مورد مصدق پرسید و او در پاسخ به پرسش مخبر حکم قتل مصدق را صادر کرد و گفت: « طبق شریعت اسلام مجازات کسی که در فرماندهی و نمایندگی کشور در جهاد خیانت کند مرگ است.»

دکتر شاپوربختیار در پیام خود به ملت ایران به مناسبت ۱۴اسفند، سالروز درگذشت دکتر محمد مصدق، درباره خیانت حزب توده نیز در جریان ملی شدن صنعت نفت متذکر می‌شود: “حزب توده به عنوان نماینده قدرت توسعه‌طلب سرخ با تمام نیروهای فریبکار و تبلیغات خائنانه و ضد ملی خود در هر فرصتی سنگی در راه مبارزات ملی می‌افکند.

اینان از دیرباز صریحاَ در روزنامه‌های خود می‌نوشتند که باید منافع روس‌ها و انگلیس‌ها و آمریکائی‌ها در شمال و جنوب ایران مورد نظر باشد.

به‌عنوان نمونه، احسان طبری در نشریه مردم در تاریخ دوازدهم آبانماه ۱۳۲۳ پس از سفر کافتارادزه به ایران، به‌منظور تحصیل امتیاز از اکتشاف و استخراج و بهره‌برداری از منابع نفتی شمال ایران نوشت:

«ما به همان ترتیب که برای انگلستان در ایران منافعی قائلیم و بر علیه آن سخن نمی‌گوییم باید معترف باشیم که شوروی در ایران منافع جدی دارد باید به این حقیقت پی‌برد که مناطق شمال ایران در حکم حریم امنیت شوروی است و عقیده‌ی دسته‌ای که من در آن هستم اینست‌که دولت به فوریت برای دادن امتیاز نفت شمال به روس‌ها و نفت جنوب به انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها وارد مذاکره شود.»!!”

ما، نهضت مقاومت ملی ایران، در این مقال کوتاه به تاریخچه نفت در ایران نمی پردازیم؛ اما اشاره به نکاتی چند را لازم می‌دانیم:

۱ ـ قبل از جنگ جهانی اول وزارت دریاداری بریتانیا با مسئولیت وینستون چرچیل اکثریت سهام شرکت نفت ایران و انگلیس را تصاحب کرد. این شرکت ـ در واقع دولت انگلیس ـ ۱۶٪ از سود سالانه خود را به دولت ایران می‌پرداخت. در دوره‌ی اول دیکتاتوری پهلوی، ـ حکومت رضاشاه ـ این مبلغ با تمدید سی‌ساله قرارداد به ۲۵٪! رسید.

با توجه به آمار بالا، ابعاد دست داشتن در تاراج سرمایه ملی ایران چه در قرارداد دارسی (توسط مظفرالدین‌ شاه) و چه در قرارداد معروف به گس‌گلشائیان (توسط رضاشاه) واضح می‌شود.

۲ ـ حیف و میل در‌آمد هنگفت نفت در طی ۱۲ سال و ۶ ماه نخست‌وزیری امیر عباس هویدا، مقارن با با بنای سیستم تک‌حزبی توسط محمدرضا شاه در حزب رستاخیز و تهدید به اجبار برای ایرانیان مخالف با سیاست شاهانه به جلای وطن.

۳ ـ با وقوع فتنه خمینی در ۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۵۷ و آغاز دوران سیاه حاکمیت قهقرایی دینی، مصادره ثروت ملی کشور توسط باند حریص و وطن‌فروش آخوندی به نهایت رسید؛ درآمد عظیم حاصل از تاراج نفت، یا به جیب گردانندگان فاسد نظام، از رهبر گرفته تا سپاه و سایر نهاد‌های رژیم ریخته شد؛ یا به مصرف حیف و میل ماجراجویی‌های آن، بالاخص در کشورهای همسایه، منطقه سواحل خلیج فارس و خاورمیانه شد و به حیثیت ایرانیان  و ایران، که با نهضت مصدق و ملی شدن صنعت نفت به مقام والایی رسیده بود؛ شدیداَ صدمه زد.

دکتر شاپور بختیار در روز‌های بحرانی دولت ملی خود در مورد خمینی و اعوان و انصار او همواره به ملت هشدار می‌داد: ” اینها مأموریت دارند که ایران را به نابودی بکشانند.”

متأسفانه تجربه تلخ ۴۵ سال سیاه‌ترین دوره حاکمیت در تاریخ سیاسی ایران حقانیت گفتار شاپوربختیار را ثابت کرد.

در اوضاع کنونی که نیروهای مسلح رهبر بجای دفاع از مرزهای کشور همواره به قتل زنان و مردان، دختران  و پسران برومند مام وطن مشغولند؛ رژیم توتالیتر اسلامی، ایران را تبدیل به پایگاه حکومت‌های سوداگر استعمار روس و چین کرده و کشور ما را با خود با سرعتی سرسام‌آور به نابودی می‌کشاند.

هموطنان گرامی، آزادی‌خواهان، دموکرات‌ها و میهن‌دوستان!

در اوضاع آشفته کنونی و قبل از آنکه این رژیم سیاه و ضدایرانی بتواند وطن عزیز ما را به نابودی حتمی بکشاند؛ بایستی خودش نابود شود؛ باید دست ‌به دست هم بدهیم و او را نابود کنیم!

حفظ پایداری ایران و تضمین بهروزی ملت در گرو کوشش هر یک از ما در دوران گذار از جمهوری نکبت‌بار اسلامی به جامعه‌ای برخوردار از آزادی، استقلال سیاسی و اقتصادی، طرد کامل دخالت دین در امور دولت و حفظ یکپارچگی ملی و تمامیت ارضی می‌باشد.

ایران هرگز نخواهد مرد

دوشنبه، ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ / ۱۸ مارس ۲۰۲۴

نهضت مقاومت ملی ایران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.