کارکنان شرکت شهرک‌های صنعتی فارس: وعده استخدام بود، اخراج شدیم

دوشنبه, 6ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

کارکنان شرکت شهرک‌های صنعتی فارس: وعده استخدام بود، اخراج شدیم

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌وایر شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس ۱۴ نفر از نیروهای خود در شهرهای مختلف این استان را بدون اعلام قبلی و در آستانه نوروز و سال ۱۴۰۳ اخراج کرده است.

****

گزارش‌های رسیده به ایران‌وایر حاکی از آن است که تعدیل و اخراج نیروهایی که مبلغ حقوق و دستمزد آن‌ها از طریق شرکت‌های مشاوره پرداخت می‌شود، در حالی صورت گرفته که اغلب آن‌ها بنا بوده بعد از سال‌ها کار بصورت قراردادی از ابتدای سال ۱۴۰۳ به عنوان نیروی رسمی به استخدام این شرکت در بیاید ولی برخلاف وعده‌ها حالا بصورت ناگهانی اخراج شده‌اند.

«به یکی از نیروهای شاغل در شهرک صنعتی نورآباد ممسنی را که ده سال سابقه کار دارد، با دو مدرک دانشگاهی که یکی از آن‌ها را از دانشگاه دولتی با معدل بالا گرفته و سال‌ها کار با کیفیت در این مجموعه کرده را یک هفته قبل از تاریخ اتمام قرارداد که ۲۹ اسفند ماه بوده از کار برکنار کرده‌اند بدون اینکه از قبل اطلاع بدهند. یکباره دو نفر را از اداره شرکت شهرک‌های صنعتی از شیراز فرستاده‌اند با نامه پایان کار. به این بنده خدا گفته‌اند کلید اتاقت را تحویل بده و نامه پایان کارت را امضا کن حتی اجازه نداده‌اند صورت‌جلسه کند که اموال در اختیارش را تحویل داده. او هم گفته من تا ۲۹ اسفند قرارداد دارم و پایان کار را امضا نکرده است.»

این‌ها را یک منبع آگاه از ماجرای اخراج کارکنان شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس به ایران‌وایر گفته است. این فرد آگاه می‌گوید کارکنان اخراج شده در حال حاضر چهارده نفر هستند که نامه‌های اخراجشان به آن‌ها داده شده اما قرار است تا دوماه آینده دستکم چهل نفر دیگر هم به همین سرنوشت دچار شوند؛ اخراج بدون اطلاع قبلی.

به گفته این فرد آگاه سابقه کار برخی از اخراج شدگان به بیش از بیست سال می‌رسد: «موردی هست که پنجاه و هشت سالش است. بیست سال سابقه کار دارد. مستاجر است و صاحب سه فرزند. بنده خدا را درحالی از کار بیکار کرده‌اند که به او هم مثل خیلی‌های دیگر گفته بودند امسال به عنوان نیروی رسمی استخدام می‌شود.»

بررسی‌های ایران‌وایر حاکی از آن است که مقامات شهرک‌های صنعتی استان فارس نامه اخراج نیروهایی که اخراج شده یا قرار است اخراج شوند را در فواصل زمانی متفاوتی صادر کرده و به آن‌ها تحویل داده‌اند چرا که نگران وقوع اعتراضات گسترده کارکنان این شرکت شوند: «در صورتی که مسئولان شرکت شهرک‌های صنعتی خواستار اخراج تعدادی از پرسنل بودند باید از دو ماه قبل به افراد خبر می‌دادند، ولی با این اقدام شرکت قبل از شب عید آواره این بندگان خدا را آواره کردند. درست است که حقوق‌های ماهیانه این کارکنان بسیار ناچیز است اما شرایط سنی و وضعیت معیشتی آن‌ها طوری است که روی این حقوق ناچیز حساب باز کرده بودند و با دریافت وام و تسهیلات ماهیانه مبلغ زیادی از حقوق خود را در این محل خرج می‌کردند و این اخراج بی‌اطلاع قبلی زندگی‌های آن‌ها را با سختی بسیاری مواجه خواهد کرد.»

این منبع آگاه همچنین از عدم پاسخگویی مقامات در خصوص چرایی اخراج نابهنگام این افراد خبر می‌دهد: «یکی از افراد اخراج شده که پیشتر گفتم بیست سال سابقه داشته از هر جا پیگیری می‌کند و علت را جویا می‌شود عنوان می‌کنند که این تعداد نیرو را نمی‌خواهند. یعنی به عنوان نیروی مازاد از کار کنار گذاشته شده‌اند اما چون به همه این افراد وعده داده شده بود که قرار است استخدام رسمی شوند حدس می‌زنند دلیل اخراجشان همین است که کارفرما قصد ندارد وعده خود را عملی کند و چه راهی آسانتر و بهتر از اخراج بعد از اتمام قرارداد؟»

منبع آگاهی که با ایران‌وایر گفتگو کرده است تایید می‌کند که مقامات استان‌فارس نه تنها  کارفرما را برای عدم پرداخت حقوق و مزایا و میزان عیدی افراد تعدیل شده مواخذه نکرده از اطلاع‌رسانی در این زمینه هم خشمگین شده است: «یک خبر کوتاه در خبرگزاری ایلنا در مورد اخراج‌های فراقانونی کارکنان شرکت شهرک‌های صنعتی فارس منتشر شده از استانداری فارس سریعا با ایلنا تماس گرفته‌اند شما بر اساس چه مستنداتی این خبر را رسانه‌ای کرده‌اید و ایلنا را مجبور کرده‌ند تصویر نامه‌های اخراج پرسنل را برایشان بفرستند.»

شنیده‌های ایران‌وایر حاکی از آن است که مقامات شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس در حالی  نیروهای باسابقه و مجرب را با عنوان «نیروی مازاد» اخراج کرده‌اند که برخی از کارکنان این شرکت فرزندان خود را با قراردادهای سه ماهه و شش ماهه در این شرکت مشغول به کار کرده‌اند: «نیروهایی که حدود ۶ الی ۱۸ ماه سابقه دارند، ماندگار شده‌اند.برخی نیروهای غیربومی به جای نیروهای بومی در این شرکت استخدام شده‌اند. اگر مشکل نداشتن بودجه است پس چطور نیروی تازه استخدام شده یا با نیروهای کم سابقه تجدید قرار داد شده است؟»

بر اساس آنچه منبع آگاه ایران‌وایر مطرح کرده است بسیاری از کارکنان بر این باورند این اقدام شرکت شهرک‌های صنعتی توهین به کرامت انسانی آن‌هاست: «باید صدایشان را بلند کنیم. مقامات شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس با این افراد مثل برده رفتار کرده‌اند. حتی آنقدر تعهدی نداشته‌اند که به آن‌ها بگویند از این به بعد با شما تمدید قرار داد نمی‌شود بروید فکر کار باشید. همینطوری گفته‌اند اخراجید. اگر این ماجرا در سکوت بگذرد این اقدام گریبان افراد دیگری را در جاهای دیگر خواهد گرفت. آن‌ها می‌گویند این زورگویی است و نباید در برابر زورگویی سکوت کرد.»

حقوق ما

امنیت شغلی از مهمترین دغدغه‌ها و مطالبات جامعه کارگری به شمار می‌رود و نقش بسزایی در حفظ اشتغال و صیانت از نیروی کار دارد اما نیروهای قراردادی در مشاغل صنعتی و دولتی همواره در معرض از دست دادن شغل خود قرار دارند.

«موسی خلیفه برزین» مشاور ایران‌وایر در امور حقوقی با اشاره به ضعف قوانین کار در ارتباط با نیروهای قراردادی می‌گوید: «متاسفانه در مورد نیروهای قراردادی کارفرما الزامی ندارد که قرارداد را با آن‌ها تمدید کند.حتی اگر مثل این موردی که در گزارش اشاره شده وعده شفاهی استخدام رسمی به افراد داده شده باشد باز هم الزامی برای اجرایی کردن این وعده برای کارفرما نیست.»

این حقوقدان با اشاره به اینکه کارفرما حق اخراج کارگر را پیش از پایان قرارداد ندارد می‌گوید:‌ «کارگر تا روز آخر قراردادش را باید در محل کارش حاضر شود و کارفرما حق ندارد پیش از موعد او را اخراج کند. در صورتی که چنین کند حتی اگر یک هفته پیش از موعد پایان قرارداد باشد کارگر حق طرح دعوا علیه کارفرما را دارد و کارفرما نیز موظف است او را به کار بازگرداند.در نتیجه اگر کسی هست که قراردادش تمام نشده می‌تواند در اداره کار تقاضای بازگشت به کار کنند.» 

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.