جمهوری اسلامی و «ابهام مدیریت‌شده»؛ اسرائیل و «آمادگی دفاعی»

شنبه, 25ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

ار اف ای – بعد از اوج گرفتن گمانه‌زنی‌ها در مورد حملۀ ایران به اسرائیل، اینک رسانه‌های دو طرف می‌کوشند تا از فضای انتظار و تنش دور شوند. مجموعۀ سایت‌های خبری نزدیک به سپاه پاسداران که معمولاً انباشته از رجزخوانی و تهدید است، طی دو روز اخیر کمتر از این ابزار استفاده کرده و در عوض کوشیده‌اند تا وضعیت مبهم کنونی را به نفع جمهوری اسلامی تفسیر کنند. در مقابل، سایت‌های اسرائیلی بیشتر بر آمادگی کامل ارتش تأکید دارند و سامانه‌های پیشرفتۀ دفاعی و تهاجمی اسرائیل را به رخ می‌کشند.

روزنامه‌های چاپ ایران اکثراً بر وحشت اسرائیل از جمهوری اسلامی تأکید دارند
روزنامه‌های چاپ ایران اکثراً بر وحشت اسرائیل از جمهوری اسلامی تأکید دارند © .

برای رسانه‌هایی که اوضاع خاورمیانه را از نزدیک دنبال می‌کنند، شب ۲۴ به ۲۵ فروردین (جمعه‌شب) یکی از پرتنش‌ترین شب‌های هفته‌های اخیر بود. اکثر این رسانه‌ها تلاش کردند تا در تمام ساعات نیمه‌شب تحولات احتمالی را در اسرائیل، ایران و مناطق پیرامونی دنبال کنند. اما با آغاز روز شنبه، میزان تنش و انتظار کاهش یافت.

طی روز شنبه ۲۵ فروردین، رسانه‌های اسرائیلی بیشتر از امکانات تسلیحاتی و فن‌آوری‌های خارق‌العادۀ ارتش اسرائیل نوشتند، در مقابل رسانه‌های جمهوری اسلامی وضعیت مبهم کنونی را یک استراتژی حساب‌شده در جهت ترساندن و خسته کردن دشمن توصیف کردند.

یک مقام امنیتی اسرائیل به روزنامه انگلیسی «دیلی اکسپرس» گفته است که در صورت حملۀ ایران، احتمال دارد که اسرائیل با بمب‌های الکترومغناطیسی واکنش نشان دهد. بمب‌هایی که دارای پالس الکترومغناطیسی (EMP) هستند، کشنده نیستند اما همۀ وسایل الکترونیکی را از کار می‌اندازند. اسرائیل  تاکنون از این نوع بمب استفاده نکرده است.

این در حالی است که مقامات آمریکایی گفته‌اند که ارتش آمریکا تلاش خواهد کرد تا هر پرتابه‌ای را که به سمت اسرائیل شلیک شود، رهگیری کنند.

شبکۀ خبری اسرائیلی «آی۲۴نیوز» (i24News) از میان سناریوهای حملۀ ایران به اسرائیل، احتمال شلیک موشک و حملۀ پهپادی را مطرح می‌کند و می‌نویسد که موشک‌های بالیستیک ایران در عرض ۱۲ دقیقه و موشک‌های کروز بعد از حدود دو ساعت پرواز به خاک اسرائیل می‌رسند. همچنین پهپادهایی که از ایران حرکت کنند حدود ٩ ساعت در راه خواهند بود.

سران ارتش اسرائیل بدون اشاره به این جزییات، فقط گفته‌اند که اسرائیل برای هرنوع دفاع یا حمله آماده است.

«ابهام مدیریت‌شده»

سپاه ثارالله مثل سایر طیف‌های نزدیک به سپاه پاسداران، تلاش می‌کند تا وضعیت مبهم کنونی را به عنوان «استراتژی» جمهوری اسلامی بنمایاند. سپاه ثارالله در کانال تلگرام خود می‌نویسد که اسرائیل «اکنون از سایۀ خود هم می‌هراسد» و «این هراس آمیخته به ابهام و وهم می‌تواند کشنده‌تر از عملیات انتقامی باشد.» به عقیدۀ سپاه ثار‌الله «فرسوده و کم‌رمق کردن توان راداری-پدافندی» اسرائیل بسیار مهم است و در شرایط کنونی «ابهام مدیریت‌شده می‌تواند پایوران سامانۀ راداری و پدافندی اسرائیل را خسته، فرسوده و نهایتاً در آستانۀ عملیات اصلی فلج کند.

مقامات جمهوری اسلامی نیز معمولاً در اظهارات خود آمریکا و اسرائیل را «دستپاچه و هراسان» قلمداد می‌کنند. سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی در آذربایجان، هشدار جو بایدن به ایران را به مسخره گرفته و تأکید کرده است که اسرائیل در هرصورت مجازات خواهد شد.

یحیی رحیم صفوی، مشاور نظامی خامنه‌ای نیز گفته است که اسرائیلی‌ها «در وحشت کامل به سر می‌برند و آماده‌باش هستند، حمله نظامی به رفح را متوقف کردند و نمی‌دانند که ایران می‌خواهد چکار کند، لذا وحشت آنها و حامیانشان را گرفته است. این جنگ روانی، رسانه‌ای و سیاسی برای آنها وحشتناک‌تر از خود جنگ است‌.»

در مجموع به نظر می‌رسد که به ویژه رسانه‌های جمهوری اسلامی سعی بر پایان دادن به التهاب و انتظاری دارند که طی ۲۴ ساعت گذشته در شبکه‌های اجتماعی به اوج رسیده بود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.