سرکوب صدای مردم و رسانه‌ها به‌دلیل اظهار نظر درباره حمله به اسرائیل ادامه دارد

دوشنبه, 27ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

ایران اینترنشنال

در ادامه برخوردهای قضایی با رسانه‌ها و شهروندان به دلیل اظهار نظر درباره حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل، دادستانی تهران علیه روزنامه اعتماد، عباس عبدی و حسین دهباشی اعلام جرم کرد. هم‌زمان یاشار سلطانی به دادسرا احضار شد. یک شهروند را نیز در اردبیل بازداشت کردند.

دادستانی تهران روز دوشنبه ۲۷ فروردین از اعلام جرم علیه حسین دهباشی، مستندساز خبر داد و نوشت که او برای ارائه توضیحات به دادسرا احضار شده است.

به گفته دادستانی، احضار دهباشی «در راستای وظیفه قانونی عدلیه برای مقابله با بر هم زنندگان امنیت روانی جامعه» صورت گرفته است.

دادستان عمومی و انقلاب اردبیل نیز روز دوشنبه از بازداشت فردی به اتهام تشویش اذهان عمومی در این استان خبر داد.

جلال آفاقی با اشاره به برخی گزارش‌ها از محتواهای تولید شده در فضای مجازی پس از حمله موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به اسرائیل، دلیل بازداشت این شهروند را در ارتباط با این موضوع عنوان کرد.

این مقام قضایی جمهوری اسلامی بدون اشاره به هویت فرد بازداشت شده، دیگر شهروندان را تهدید کرد که در صورت نشر و بازنشر محتوا در فضای مجازی «در راستای اهداف اسرائیل»، با آن‌ها برخورد می‌کند.

پیش از این و در شامگاه یک‌شنبه، دادستانی تهران خبر داد برای «مقابله با بر هم‌ زنندگان امنیت روانی جامعه» علیه روزنامه اعتماد و عباس عبدی، روزنامه‌نگار، به دلیل یادداشتی مبنی‌ بر پیش‌بینی آغاز جنگ بین جمهوری اسلامی و اسرائیل اعلام جرم کرده است.

عبدی در واکنش به احضار خود به دادگاه، در رسانه اجتماعی ایکس اعلام کرد تصمیم ندارد در این باره بنویسد و در دادگاه حرف‌هایش را خواهد زد.

او با بیان اینکه ادامه این اعلام جرم‌ها موجب بی‌اثری و کاهش اعتبار نوشته‌ها در دفاع از حمله ایران یا نقد و رد اسرائیل می‌شود، نوشت که نویسنده مستقل از نوشتن در این مورد پرهیز خواهد کرد و‏⁧ امنیت روانی⁩ جامعه این چنین نابود می‌شود.

این روزنامه‌نگار در مطلبی دیگر با ارجاع به واکنش خود به احضارش نوشت: «هنگامی که از خودویرانگری حرف می‌زنیم، یعنی همین.»

مجله خبری فراروز روز یک‌شنبه از احضار یاشار سلطانی به دستور دادستانی تهران خبر داد.

بر این اساس، دادستانی تهران بعد از انتشار مطالبی درباره قیمت ارز در کانال تلگرامی «اسکان نیوز»، صاحب این کانال تلگرامی را احضار و برای او پرونده قضایی تشکیل داده است.

سلطانی به تازگی مطالبی درباره «تبعات اقتصادی تنش‌ بین ایران و اسرائیل و سقوط بورس» منتشر کرده بود.

ایران‌اینترنشنال روز یک‌شنبه در گزارشی نوشت با وجود مخالفت‌های صریح ایرانیان با سیاست‌های جنگ‌طلبانه جمهوری اسلامی و تبعات آن برای مردم ایران، حکومت تلاش می‌کند صدای مخالفت مردم با جنگ را خفه کند و شهروندان را حامی حملات موشکی و پهپادی سپاه پاسداران به اسرایٔیل معرفی کند.

دادستانی تهران روز یک‌شنبه علیه روزنامه «جهان صنعت» و یک خبرنگار آن به اتهام «بر هم زدن امنیت روانی جامعه پس از عملیات شب گذشته علیه اسرایٔیل» اعلام جرم کرد.

جهان صنعت، یک‌شنبه ۲۶ فروردین، مطلبی با عنوان «انتقام سخت یا امتیاز بزرگ» منتشر کرد.

میزان،‌ خبرگزاری قوه قضاییه، با اعلام خبر اعلام جرم دادستان علیه این روزنامه نوشت این امر در راستای «صیانت از امنیت روانی جامعه» صورت گرفته است.

فراروز به نقل از یک منبع اگاه نام خبرنگار احضار شده را بهنام صمدی عنوان کرد.

بهنام صمدی، روزنامه‌نگار اقتصادی، روز شنبه ۲۵ فروردین با انتشار مطلبی در رسانه اجتماعی ایکس از مردم خواسته بود با سوار شدن روی موج احساسات از شلیک هیچ موشک و گلوله‌ای و از هیچ جنگی استقبال نکنند.

صمدی در مطلبی دیگر با بیان اینکه اقتصاد ایران توان آغاز یک جنگ را ندارد، تاکید کرد که اقتصاد ایران به خاطر سیاست‌های اشتباه به بیراهه کشیده شده است.

محمدحسن نجمی، روزنامه‌نگار، در واکنش به اعلام جرم دادستانی علیه روزنامه جهان صنعت و احضار یک خبرنگار در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «همچنان سرعت عمل بالایی درباره رسانه‌ها و خبرنگار برقرار است.»

محسن برهانی، حقوقدان، روز یک‌شنبه با انتشار مطلبی در رسانه اجتماعی ایکس، اعلام جرم دادستانی علیه عباس عبدی و روزنامه‌های اعتماد و جهان اقتصاد با عناوینی چون «بر هم زدن امنیت روانی جامعه» و «متلاطم کردن فضای اقتصادی کشور» را بسیار عجیب خواند.

او تاکید کرد چنین عناوین مجرمانه‌ای در قوانین کشور وجود ندارد و هر گزارشی که ضابطان ارسال می‌کنند نباید منشا شروع تعقیب شود.

پیش از این و به دنبال انتشار واکنش‌های انتقادی به حمله به اسرائیل،‌ سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با صدور اطلاعیه‌ای خواستار آن شد که شهروندان در صورت مشاهده هر گونه فعالیتی در فضای مجازی برای حمایت از اسرائیل، اطلاعات و مشخصات صفحات و گردانندگان آن را ارسال کنند تا با آن‌ها به عنوان «مجرم» برخورد شود.

به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی با استفاده از ابزارهای مختلف در تلاش است صدای مخالفان سیاست‌های خود را در نطفه خفه کند و بیش از پیش، مانع انتشار مواضع مردم در رسانه‌های داخلی شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.