لوموند: بهترین روش برای خنثی کردن ایران و حماس آتش‌بس پایدار در غزه است

دوشنبه, 27ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

کابینۀ جنگی دولت بنیامین نتانیاهو

کابینۀ جنگی دولت بنیامین نتانیاهو AFP – –

“چشم‌پوشی از تنش در خاورمیانه” عنوان سرمقالۀ امروز لوموند، روزنامۀ عصر پاریس، در بارۀ حملۀ موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران به اسرائیل است. به گمان سرمقاله نویس لوموند بهترین روش برای کاستن از تنش در خاورمیانه دسترسی فوری به یک آتش‌بس پایدار در غزه است که به گمان سرمقاله نویس لوموند منشاء حملۀ جمهوری اسلامی به اسرائیل به شمار می رود.

سرمقاله نویس لوموند افزوده است که بنیامین نتانیاهو اشتباه می کند اگر می پندارد که حمایت آمریکا، فرانسه و بریتانیا در سیزدهم آوریل برای رهگیری و منهدم کردن موشک‌ها و پهپادهای جمهوری اسلامی ایران به این معنا است که متحدان غربی نخست وزیر اسرائیل حاضرند همواره و در هر شرایطی از سیاست او دنباله روی کنند. بالعکس، به نوشتۀ لوموند، پشتیبانی کشورهای غربی از اسرائیل، به مطالبات مکرر آنها مبنی بر گشودن دورنمای سیاسی برای فلسطینیان وزن و معنا می دهد. چنین دورنمایی به نوشتۀ لوموند حقیقتاً شکست سنگینی برای حماس و جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.

لوموند در مقاله ای دیگر تصریح کرده که حمایت غرب از اسرائیل در مقابل تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران در عین حال به معنای صدور مجوز برای انجام عملیات نظامی خطرناک علیه این کشور نیست که در صورت وقوع می‌تواند آتش جنگ در کل خاورمیانه را شعله ور سازد و تبعات و نتایج غیرقابل جبرانی به بار آورد.

لوموند همچنین نوشته است که جمهوری اسلامی لحظۀ حملۀ خود را به اسرائیل تصادفاً انتخاب نکرده بود. به نوشتۀ لوموند، حملۀ جمهوری اسلامی به اسرائیل همزمان بوده است با انزوای این کشور و همچنین انزوای ایالات متحد آمریکا پس از شش ماه خونریزی در جنگ غزه و ورود ایالات متحد آمریکا در کارزار انتخابات ریاست جمهوری این کشور  که در آن نسبت به خطرات احتمالی در سیاست خارجی حساسیت بسیاری وجود دارد. افزون بر این، به نوشتۀ لوموند، جامعۀ اسرائیل فرای درگیری بی وقفه علیه حماس خسته و فاقد دورنمای روشن دربارۀ آینده است. به کوتاه کلام، اسرائیل، به نوشتۀ لوموند، فاقد راهبرد سیاسی روشن است.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.