افزایش ۱۵ هزار میلیارد تومانی بودجه سپاه پاسداران در سال جاری

سه شنبه, 28ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

بررسی‌های ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهد بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال جاری دست کم ۱۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

بر اساس جداول منتشر شده‌ از بودجه سال جاری، ستاد مشترک سپاه پاسداران امسال بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد تومان بودجه ریالی دریافت می‌کند.

بررسی این اطلاعات بیانگر استفاده از اعداد یکسان برای بسیاری از زیرردیف‌های بودجه طرح‌های سپاه پاسداران است که به شائبه سانسور و مخفی‌کاری در بودجه این طرح‌ها دامن می‌زند.

مجلس شورای اسلامی از امروز بررسی جداول هزینه‌ای بودجه ۱۴۰۳ را آغاز کرده است.

در لایحه بودجه سال جاری، ۱۳۴ هزار میلیارد تومان برای تقویت بنیه دفاعی در نظر گرفته شده است که قرار است از محل تحویل نفت خام به نیروهای مسلح تامین شود.

تحویل نفت به نیروهای نظامی ایران امری مسبوق به سابقه است. پیش‌ از این گزارش‌هایی از اختصاص دو هزار میلیارد تومان نفت خام به سپاه در سال ۱۴۰۱ منتشر شد.

در ادامه افزایش سریالی بودجه سپاه در سال‌های گذشته، بودجه این نهاد نظامی در سال ۱۴۰۲ به یک پنجم درآمدهای نفتی رسید.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که نهادهای نظامی علاوه بر بودجه اختصاصی خود، در مواقعی از دولت تقاضای دریافت بودجه مازاد نیز داشته‌اند.

بر اساس اسناد افشا شده از سوی گروه «قیام تا سرنگونی»، رییس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده سپاه در نامه‌هایی به ابراهیم رئیسی خواستار دریافت بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان و ۲۵ میلیون دلار به منظور خرید تجهیزات سرکوب برای سپاه و فرماندهی انتظامی و نیز تجهیزات سرکوب دانشگاه‌ها شدند.

افزایش قابل توجه بودجه سپاه و سایر نهادهای نظامی جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که دولت رئیسی برای جبران کسری بودجه خود به اخذ گسترده مالیات از مردم روی آورده است.

دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، میزان مالیات دریافتی را به دو برابر درآمد نفتی رساند. این اقدام نارضایتی شدید مردم را به همراه داشت و انتقادات بسیاری برانگیخت.

روزنامه اطلاعات دی‌ ماه سال گذشته در مطلبی با انتقاد از سیاست دولت جمهوری اسلامی در افزایش مالیات‌ها نوشت این تصمیم فشار سنگینی به مردم ایران وارد خواهد کرد.

این روزنامه نوشت دولت رئیسی مالیات‌ها را در بودجه ۱۴۰۳ حدود ۵۰ درصد افزایش داده اما برای حقوق‌ها رشد نهایتا ۱۸ درصدی در نظر گرفته است.

جبار کوچکی‌نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی، آذر ماه سال گذشته گفت دولت رئیسی وابستگی به نفت را ۹ درصد کاهش داده و این کسری را با درآمدهای مالیاتی جبران کرده است.

ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.