پس از امنیتی شدن بازار؛ بانک مرکزی خریداران ارز را تهدید به دریافت مالیات کرد

سه شنبه, 28ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

خرید و فروش ارز در ایران

خرید و فروش ارز در ایران

افزایش بهای دلار در بازار تهران در دو ماه گذشته و شدت گرفتن روند رو به رشد قیمت پس از حمله موشکی جمهوری اسلامی به اسرائیل موجب امنیتی شدن بازار ارز شده و حالا یک مقام بانک مرکزی از تلاش این بانک برای دریافت مالیات از فعالان و خریداران ارز خبر داده است. اقدامی که کارشناسان معتقدند در راستای سرکوب قیمت‌ها و فعالان بازار صورت می‌گیرد در حالی که خریداران ارز به دنبال حفظ ارزش دارایی خود هستند و نه کسب درآمد از این محل.

معاون اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا، هشدار داد که با توجه به اقدامات صورت‌گرفته در حوزه حکمرانی ریال، احتمال قرارگیری خریداران ارز در زیر چتر مالیاتی بسیار بالا خواهد بود.

علی شهابی در پاسخ به چرایی نوسانات بازار نیز گفته می‌توان ریشه تحولات اخیر بازار غیررسمی ارز را در عوامل تحریک‌کننده تقاضای ارز به صورت «سفته‌بازی» و «تقاضای احتیاطی» دانست.

شهابی همچنین در واکنش به «معاملات فردایی» و آنلاین نیز گفته است که برای مقابله با آنها، پیشنهادهایی در خصوص راه‌اندازی بازاری برای معاملات ابزارهای مشتقه ارزی و تعریف سازوکار رسمی و قانونی برای معاملات فردایی، مطرح شده است.

این اظهارات و برخورد امنیتی در بازار ارز پس از آن صورت می‌گیرد که در پی حمله موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل، نگرانی‌ها در ایران به اوج رسید و هر دلار آمریکا در بازار ایران از ۷۰ هزار تومان عبور کرد. همزمان هر یورو نیز به ۷۴ هزار و ۷۵۰ تومان و پوند انگلستان به ۸۷ هزار و ۲۵۰ تومان رسید.

پس از ثبت رکوردهای جدید در بازار ارز تهران، ماموران امنیتی با حضور گسترده در بازار اقدام به ایجاد محدودیت در معاملات و بازداشت برخی از فعالان کردند.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.