نگرانی گروسی از حمله احتمالی اسرائیل به تأسیسات اتمی ایران

سه شنبه, 28ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

گروسی : بازرسان ما در ایران روز گذشته مطلع شدند تمام مراکز هسته‌ای که ما هر  روز بازرسی می‌کنیم بنا به دلایل امنیتی تعطیل است / این مراکز امروز برای  ادامه بازرسی‌ها

رافائل گروسی‌، مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی

به گفته رافائل گروسی تأسیسات هسته‌ای ایران پس از تعطیلی یک روزه به دلیل “ملاحظات امنیتی”، بازگشایی شده‌اند و بازرسان آژانس فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. او تأکید کرد این وقفه تأثیری بر کار بازرسان نداشته است.

مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی از حمله احتمالی تلافی‌جویانه اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد. رافائل گروسی شامگاه دوشنبه ۲۷ فروردین (۱۵ آوریل) به خبرنگاران در نیویورک گفت که ایران تأسیسات هسته‌ای خود را در روز یکشنبه (۱۴ آوریل) به دلیل “ملاحظات امنیتی” تعطیل کرد.

به گفته او جمهوری اسلامی یک روز بعد این تأسیسات را بازگشایی کرد و بازرسان آژانس روز سه‌شنبه پس از اطمینان یافتن از شرایط و وضعیت ایمنی، کار خود را از سر می‌گیرند. مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد این وقفه یک روزه تأثیری بر کار بازرسان نگذاشته است.
گروسی در پاسخ به پرسشی در رابطه با حمله احتمالی اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران گفت: «ما همیشه نگران این احتمال هستیم.» او از همین رو اسرائیل را به “خویشتن‌داری حداکثری” فراخواند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور منظم تأسیسات هسته‌ای ایران نظیر سایت غنی‌سازی نطنز را بازرسی می‌کند. جمهوری اسلامی همواره مدعی شده که برنامه‌های هسته‌ای این کشور اهدافی صلح‌آمیز را دنبال می‌کنند اما کشورهای غربی با رد این ادعا، تهران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند.

مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند این کشور حمله موشکی و پهپادی ایران را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت و کابینه جنگ اسرائیل نیز روز دوشنبه در پایان نشست خود در مورد “حمله‌ای قریب‌الوقوع” به ایران تصمیم گرفت.

پنتاگون: آمریکا به دنبال درگیری با ایران نیست

در همین حال وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه ۲۷ فروردین (۱۵ آوریل) در تماسی تلفنی با شماری از همتایان خود در خاورمیانه و اروپا بر حمایت ایالات متحده از اسرائیل پس از حملات تهران و همچنین بر ثبات منطقه‌ برای جلوگیری از گسترش درگیری نظامی تأکید کرد.

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی مدعی شده‌اند که حمله نظامی علیه اسرائیل با اطلاع‌رسانی قبلی صورت گرفته، پنتاگون اعلام کرد واشنگتن از پیش در مورد این حمله مطلع نشده بود.

به گفته پنتاگون لوید آستین در تماس تلفنی با ولیعهد و نخست‌وزیر بحرین، وزیر دفاع اسرائیل، وزیر دفاع آلمان و وزیر دفاع قطر با محکوم کردن حملات ایران خاطر نشان ساخت ایالات متحده به دنبال درگیری نظامی با جمهوری اسلامی نیست.

به گزارش رویترز یک سخنگوی پنتاگون گفت: «اینکه اسرائیل تصمیم به انتقام‌گیری از ایران بکند یا خیر، موضوعی مربوط به اسرائیل است.»

گفت‌وگوی وزرای خارجه چین و ایران

از سوی دیگر وزیر خارجه چین در تماسی تلفنی با وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت این کشور “قاطعانه” حمله به کنسولگری ایران در دمشق را محکوم می‌‌کند و آن را “نقض جدی قوانین بین‌المللی و امری غیرقابل قبول” می‌داند. به گزارش خبرگزاری رسمی شینهوا، وانگ‌‌ یی به حسین امیرعبداللهیان گفت چین معتقد است که “ایران می‌تواند در عین محافظت از حاکمیت و کرامت خود، وضعیت را به خوبی مدیریت کند و مانع از آشفتگی بیشتر منطقه شود”.

طبق این گزارش چین از جمهوری اسلامی “به دلیل هدف قرار ندادن کشورهای همسایه و منطقه و همچنین تأکید بر پیگیری مستمر سیاست حسن همجواری و دوستانه” قدردانی کرده است.

به نوشته شینهوا امیرعبداللهیان نیز با اشاره به محکوم نکردن حمله هوایی به کنسولگری ایران در دمشق توسط شورای امنیت، حمله نظامی ایران به اسرائیل را در چارچوب “حق دفاع از خود” توصیف کرده و گفت: «ایران مایل به خویشتنداری است و قصد تشدید بیشتر تنش‌ها را ندارد.»

پیش‌تر روسیه بیانیه‌ای را در رابطه با محکوم کردن حمله هوایی منتسب به اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق به شورای امنیت ارائه کرده بود اما آمریکا، فرانسه و بریتانیا با این بیانیه مخالفت کردند. در جریان این حمله هفت عضو سپاه پاسداران از جمله دو مقام ارشد این نیرو کشته شدند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.