گسترش اعتصاب غذای زندانیان در ایران در اعتراض به افزایش اعدام‌ها

سه شنبه, 28ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

زندان قزلحصار کرج

زندان قزلحصار کرج

به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه‌شنبه شمار بیشتری از زندانیان سیاسی و غیرسیاسی در زندان‌های مختلف کشور از جمله قزلحصار، اوین و کرج، با توجه به افزایش احتمال اجرای گسترده احکام اعدام توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، دست به اعتصاب غذا زدند.

این خبر روز سه‌شنبه ۲۸ فروردین و در دوازدهمین هفته پی‌درپی «کمپین سه‌شنبه‌های نه به اعدام» در زندان‌های ایران منتشر شده است.

فعالان حقوق بشر از قول «منابع موثق از داخل زندان‌ها» می‌گویند: «در چند روز اخیر و با سوءاستفادهٔ حکومت از شرایط ملتهب در منطقه، شماری از محکومان غیرسیاسی در زندان‌های مختلف کشور در سکوت خبری اعدام شده و تعداد دیگری نیز به سلول‌های انفرادی در زندان قزلحصار و دیگر زندان‌ها جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده‌اند.»

این منابع خبر می‌دهند که در چند روز اخیر تعدادی حکم جدید اعدام توسط دادگاه‌های جمهوری اسلامی صادر شده و آن را نشانه «آغاز موج جدید سرکوب و ارعاب توسط دستگاه‌های قضایی و امنیتی» دانسته‌اند.

زندانیان زندان قزلحصار از روز نهم بهمن سال گذشته با راه‌اندازی کارزار «سه‌شنبه‌های اعتصابی نه به اعدام» تلاش کرده‌اند به اعدام گسترده زندانیان در ایران اعتراض کند.

این کارزار در چند هفته اخیر از سوی زندانیان زندان‌های اوین، خرم‌آباد، مرکزی کرج، خوی، نقده، مشهد و سقز مورد حمایت قرار گرفته و شماری از زندانیان این زندان‌ها به این کارزار پیوستند.

سازمان عفو بین‌الملل دو هفته پیش از این گزارش داد در سال ۲۰۲۳، دست‌کم ۸۵۳ تن در ایران اعدام شده‌اند، ۴۸ درصد بیشتر از سال قبل از آن، که این سازمان دلیل آن را «ناشی از تلاش حکومت ایران برای گسترش هراس و وحشت در میان مردم نسبت به عواقب اعتراض علیه رژیم دانست.»

با ادامه این روند، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مستقر در ژنو روز پانزدهم فروردین مأموریت گزارشگر ویژه خود در امور ایران را تمدید کرد.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.