سیل در سیستان و بلوچستان جان ۳ تن را گرفت؛ قطع شدن مسیرهای ارتباطی ۳۰۰ روستا

چهارشنبه, 29ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

جاری شدن سیل در استان سیستان و بلوچستان

صدای آمریکا

بارش شدید و جاری‌شدن مجدد سیل در استان سیستان و بلوچستان دست‌کم ۳ کشته برجای گذاشته، مسیرهای ارتباطی ۳۰۰ روستا در جنوب این استان را قطع کرده، و موجب سرریز دو سد شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، حجم سیلاب موجب واژگونی یک دستگاه لودر و جان‌باختن سه تن از کارکنان راه‌آهن خاش-ایرانشهر شده است.

مقامات محلی در استان سیستان و بلوچستان هم از سرریزشدن دو سد «خیرآباد» و «کهیر» خبر داده‌اند.

به گفته مجیب حسنی، فرماندار نیکشهر در جنوب سیستان و بلوچستان، سد «خیرآباد» این شهرستان سرریز شده و خسارت‌های زیادی به زیرساخت‌ها و واحدهای مسکونی وارد شده است.

معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی، هم از طغیان رودخانه‌های فصلی و سرریزشدن سد «کهیر» در حوزه شهرستان‌های کنارک و زرآباد خبر داده و گفته است که عمده روستاهای این دو شهرستان زیر آب رفته‌ و مردم دچار آبگرفتگی شدید شده‌اند.

او از عدم تامین زیرساخت‌های لازم از جمله در حوزه راه‌های روستایی، ابنیه فنی و بندسازی‌های کشاورزی در استان سیستان و بلوچستان انتقاد کرده است.

به گفته عیسی قاضی، مدیر جهاد کشاورزی کنارک، بارندگی‌های اخیر بیش از ۵ هزار میلیارد ریال به تاسیسات و زیربناهای بخش کشاورزی، مرغداری‌ها، باغات و مزارع، بندسارها و آب‌بندان‌ها خسارت وارد کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بارش‌های شدید موجب شده که برخی مدارس در پنج استان جنوبی کشور غیرحضوری برگزار شوند.

استان سیستان و بلوچستان در اسفند ماه گذشته هم درگیر سیل و آبگرفتگی شدید شده بود و دست کم «۱۶ شهرستان و هزار و ۹۴۷ روستا» در معرض سیل قرار گرفته بودند.

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی اعلام کرده که حدود ۲۸ درصد از مساحت ایران با جمعیتی در حدود ۵۶ میلیون نفر در معرض سیلاب‌های شدید و حدود ۱۵ میلیون نفر از این تعداد هم در معرض سیل با شدت بالا قرار دارند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.