نیویورک تایمز: اشتباه محاسباتی اسرائیل باعث تشدید درگیری با ایران شد

پنجشنبه, 30ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

ار اف ای – روزنامۀ نیویورک تایمز در گزارشی که شامگاه چهارشنبه ١٧ آوریل منتشر شده، به نقل از چندین مقام آمریکایی نوشته است که «اشتباه محاسباتی مقامات اسرائیلی در حمله به کنسولگری ایران در دمشق، منجر به تشدید درگیری با تهران شد».

کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، بعد از حمله  ۱۳ فروردین ۱۴٠۳
کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق، بعد از حمله ۱۳ فروردین ۱۴٠۳ AP – Omar Sanadiki

بنا به گفتۀ این مقامات آمریکایی که پس از حملۀ صورت گرفته علیه کنسولگری ایران در دمشق وارد گفتگوهای سطح بالا با مقامات ارشد اسرائیل شده بودند، «اسرائیلی‌ها به شدت دچار اشتباه محاسباتی شده بودند زیرا فکر می‌کردند که ایران واکنش شدیدی نشان نخواهد داد».

به گزارش نیویورک تایمز، «اسرائیل تنها لحظاتی قبل از حملۀ اول آوریل علیه کنسولگری ایران در دمشق، آمریکا را از وقوع این حمله مطلع کرده و نزدیکترین متحد خود را غافلگیر کرده بود».

یک مقام آمریکایی به نیویورک تایمز گفته است که «جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا، جان فاینر معاون مشاور امنیت ملی و برت مک‌گورک هماهنگ‌کنندۀ امور خاورمیانه در دولت جو بایدن، می‌دانستند که این حمله می‌تواند عواقب جدی در پی داشته باشد».

در ادامۀ این گزارش آمده است «مقامات آمریکا که به طور علنی از اسرائیل حمایت می‌کردند، اما به طور خصوصی از اینکه این کشور بدون مشورت با واشنگتن چنین اقدام تهاجمی علیه ایران انجام بدهد، ابراز خشم کردند».

نیویورک تایمز نوشته است «حتی پس از اینکه مشخص شد که ایران دست به اقدام تلافی‌جویانه خواهد زد، مقامات آمریکایی و اسرائیلی ابتدا تصور می‌کردند که مقیاس این پاسخ نسبتاً محدود خواهد بود، پیش از اینکه بارها و بارها در ارزیابی خود تجدیدنظر کنند».

بر اساس این گزارش، «پیش‌بینی اولیۀ ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل از پاسخ احتمالی ایران این بود که جمهوری اسلامی حداکثر ۱۰ موشک زمین به زمین به سمت اسرائیل شلیک می‌کند اما در اواسط هفتۀ گذشته آنها متوجه شدند که ایران طرح حملۀ گسترده‌تری را در نظر دارد و سپس تخمین زدند که تهران بین ۶۰ تا ۷۰ موشک زمین به زمین شلیک می‌کند اما در نهایت پیش‌بینی آنها از آنچه روی داد بسیار کمتر بود».

بنا به نوشتۀ نیویورک تایمز، در پی حملۀ تلافی‌جویانۀ ایران به اسرائیل که با پرتاب بیش از ٣۰۰ پهپاد و موشک صورت گرفت، مقامات آمریکا از اسرائیل خواسته‌اند که دفاع موفقیت‌‌آمیز خود را یک پیروزی قلمداد کند و اقدام به پاسخ متقابل نکند.

این در حالی است که به رغم تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش تنش در منطقه، مقامات اسرائیلی همچنان تأکید می‌کنند که حملۀ ایران را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.