انفجار در اصفهان؛ تلاش مقامات ایران برای عادی نشان دادن اوضاع

جمعه, 31ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن
 
خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران با تایید این رویداد نوشته صدای ۳ انفجار در حوالی پایگاه شکاری ارتش در شمال غرب اصفهان شنیده شده است. به نوشته فارس، پدافند در واکنش به یک شی که احتمال داده می‌شود ریزپرنده باشد فعال شده است.
خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران با تایید این رویداد نوشته صدای ۳ انفجار در حوالی پایگاه شکاری ارتش در شمال غرب اصفهان شنیده شده است. به نوشته فارس، پدافند در واکنش به یک شی که احتمال داده می‌شود ریزپرنده باشد فعال شده است.

رسانه‌های آمریکایی در اولین ساعات روز جمعه ۳۱ فروردین از وقوع انفجار در اصفهان خبر داده و آن را به حمله اسراییل منتسب کردند. اصفهان محل قرار گرفتن یکی از پایگاه‌های هوایی بزرگ ایران است. 

اسراییل تاکنون درباره این حمله سکوت کرده و مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی تلاش دارند این رویداد را بی‌اهمیت و اوضاع را عادی جلوه دهند.

نخستین بار، روزنامه جروزلم پست اسراییل، در اولین ساعات جمعه ۳۱ فروردین از شینده شدن صدای انفجار در اصفهان در مرکز ایران خبر داد.

یک مقام آمریکایی هم به ای بی سی نیوز گفته که موشک های اسرائیلی به سایتی در ایران اصابت کرده است.

شبکه سی‌ان‌ان هم به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد اسرائیل در داخل ایران یک حمله انجام داده است. این مقام تاکید کرده که اسراییل به سایت‌های اتمی حمله نکرده است.

خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران با تایید این رویداد نوشته صدای ۳ انفجار در حوالی پایگاه شکاری ارتش در شمال غرب اصفهان شنیده شده است. به نوشته فارس، پدافند در واکنش به یک شی که احتمال داده می‌شود ریزپرنده باشد فعال شده است.

بنابر ادعای فارس، رادار ارتش از اهداف احتمالی بوده است و شیشه‌های چند ساختمان اداری در این محدوده شکسته شده است. 

خبرگزاری بلومبرگ گزارش کرده که مقام‌های اسرائیلی روز پنجشنبه به آمریکا خبر داده بودند که ظرف ۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت آینده دست به «اقدام تلافی‌جویانه» علیه ایران خواهند زد.

بر اساس گزارش منتشر شده در رسانه‌های اسراییل، انفجارهایی نیز در استان سویدا در جنوب سوریه و در نزدیکی بغداد و استان‌ بابل عراق شنیده شده است.

گزارش‌ رسانه‌های سوری نیز حاکی از آن است که حملات هوایی امشب، پایگاه‌های ارتش سوریه در استان‌های سویدا و درعا در جنوب سوریه را هدف قرار داده است.

خبرگزاری دولتی مهر در ایران بعد از انتشار گزارش‌ها از شنیده شدن صدای انفجار در اصفهان خبر می‌دهد که پروازها در تهران، اصفهان و شیراز به تعلیق درآمده است.

این خبرگزاری به نقل از مدیر روابط عمومی شرکت فرودگاهی نوشت: «پرواز‌های تهران، اصفهان و شیراز، فرودگاه‌های غرب، شمال غرب و جنوب غرب به حالت تعلیق درآمدند. این پروازها تا بدین لحظه لغو نشده؛ مسافران پیش‌از عزیمت اطلاعات پرواز را چک کنند.»

تصاویر و نقشه‌های سایت فلایت ریدار  نیز نشان می‌دهد پروازهای در حال حرکت در فراز ایران در حال بازگشت هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم اعلام کرد پروازهای خطوط هوایی بر فراز آسمان غرب ایران تغییر مسیر داده‌اند. 

خبرگزاری فارس، پیش تر نوشته بود انفجار در قهجاورستان در شمال شرق اصفهان روی داده است. شهر قهجاورستان در نزدیکی فرودگاه اصفهان و پایگاه هشتم شکاری نیروی هوایی ارتش واقع است.

ویدیوهایی از اصفهان نیز توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن صدای آژیر و نیز پدافند هوایی شنیده می‌شود.

فعال شدن پدافند هوایی در تبریز

به دنبال شنیده شدن صدای انفجار در غرب تبریز و حوالی منطقه‌ای بنام «وادی رحمت»، ایرنا اعلام کرد که پدافند هوایی تبریز در پی مشاهده شی مشکوک شلیک کرده است.

به گزارش ایرنا هیچ گونه انفجاری در تبریز رخ نداده است و شهر در آرامش است.

رسانه‌های حکومتی جمهوری اسلامی در تلاش برای عادی نشان دادن شرایط ایران

با گذشت حدود ۲ ساعت از انتشار نخستین خبرها، رسانه‌های حکومتی می‌گویند تاسیسات هسته‌ای اصفهان در امنیت کامل است، و صدای انفجار در اصفهان ناشی از انهدام «ریزپرنده‌ها» بوده است.

خبرگزاری‌های داخلی مدعی شدند که تاسیسات هسته‌ای در استان اصفهان در امنیت کامل است و تا این لحظه هیچگونه انفجار و آتش‌سوزی در تاسیسات اصفهان گزارش نشده و شرایط آرام و عادی است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران، با تکذیب هرگونه حمله موشکی یا انفجار بزرگ در ایران این حمله را «خیالی» خواند و نوشت: «هرگونه حمله موشکی یا ایجاد انفجار بزرگ در ایران تا این لحظه قطعاً منتفی است، با این حال برخی رسانه‌ها چند ساعتی است که خود را با اخبار جعلی حمله بزرگ اسرائیل مشغول کرده‌اند!»

همزمان دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی، خبر منتشر شده برخی رسانه‌های خارجی درباره تشکیل جلسه اضطراری این شورا را تکذیب کرد.

در همین حال خبرگزاری فاکس‌نیوز به نقل از یک مقام نظامی آمریکایی نوشته «دامنه حملات موشکی اسرائیل به ایران محدود بود.»

ارشد نظامی ارتش در استان اصفهان: حادثه اصفهان هیچ خسارتی نداشته است

یک مقام ارشد نظامی ارتش در استان اصفهان به خبرگزاری‌ها گفت: «صدای انفجار امروز در اصفهان مروبط به شلیک پدافند هوایی بوده است.»

میهن‌دوست، فرمانده ارشد نظامی ارتش در استان اصفهان پیرو اخبار منتشر شده درباره فعالیت پدافند هوایی در اصفهان اعلام کرد که صدای انفجار صبح امروز مربوط به شلیک پدافند هوایی به اشیاء مشکوک بوده و هیچ حادثه و خسارتی در پی نداشته است.

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران :کلیه پروازها در فرودگاه‌های کشور به حالت عادی بازگشت‌

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اعلام کرد: «کلیه پروازها در فرودگاه مهرآباد و سایر فرودگاه‌های کشور به حالت عادی بازگشت‌.»

شرکت فرودگاه و ناوبری هوایی ایران به دنبال گزارش‌ها در خصوص انفجار در اصفهان اعلام کرده بود که فعالیت فرودگاه‌های مهرآباد، اصفهان، شیراز و فرودگاه‌های غرب، شمال غرب و جنوب غرب کشور به حالت تعلیق درآمد.

 آژانس بین المللی انرژی اتمی:«هیچ آسیبی به سایت‌های هسته‌ای ایران وارد نشده است»

همزمان با انتشار اخباری در مورد انفجار در اصفهان، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد «ما تایید می‌کنیم که هیچ آسیبی به سایت‌های هسته‌ای ایران وارد نشده است و از نزدیک اوضاع را زیر نظر داریم».

آژانس بین المللی انرژی اتمی افزوده «ما تکرار می کنیم که تاسیسات هسته‌ای هرگز نباید هدف درگیری‌های نظامی باشد.ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم حداکثر خویشتنداری را اعمال کنند.»

فرمانده کل ارتش: تیراندازی به چند شی پرنده انجام شد

«عبدالرحیم موسوی» فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با دفاع‌پرس، درباره صدای انفجار شنیده شده در اصفهان اظهار داشت: با توجه به هوشیاری ما، چند شیء پرنده بود که به آنها تیراندازی شده بود.

موسوی با تهدید اسرائیل گفت از «هر دیوانه‌ای بی‌عقلی بر می آید؛ بستگی به عقل آن دارد.» او افزود: «واکنش ایران را پیش از این دیده‌اید.»

هدف حمله اسرائیل «تقریبا در مجاورت سایت‌ای هسته‌ای» اصفهان

روزنامه جروزالم پست در گزارشی به نقل از منابعی که نام آن‌ها را نبرد، نوشت در حمله بامداد جمعه،‌ ۳۱ فروردین، متعلقات نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران در اصفهان، «تقریبا در مجاورت سایت‌ای هسته‌ای» هدف ضربه بود.

در گزارش این روزنامه اسرائیلی آمده است که حمله منتسب به اسرائیل به ایران در نزدیکی یک سایت اتمی حاوی این «پیام غیرقابل انکار» به حکومت ایران بوده که «ما تصمیم گرفتیم این بار به سایت‌های هسته‌ای شما ضربه نزنیم اما می‌توانستیم شدیدتر از این عمل کنیم».

آنتونتی بلینکن: آمریکا در هیچ حمله‌ای به ایران دخالت نداشته است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز جمعه به دنبال حملات منتسب به اسرائیل در خاک ایران گفت ایالات متحده آمریکا در هیچ حمله‌ای به ایران دخالت نداشته است.

بلینکن در نشست «گروه هفت» و در پاسخ به پرسش یک خبرنگار درباره حملات منتسب به اسرائیل در داخل ایران از اظهار نظر درباره گزارش‌های حمله خودداری کرد و گفت آمریکا هم به امنیت اسرائیل و هم به تنش‌زدایی در منطقه متعهد است.

وزیر خارجه آمریکا در پاسح به این سوال نیز که آیا کشورش از این حمله مطلع بوده یا خیر گفت: «تنها می‌توانم بگویم که تمرکز آمریکا و گروه هفت روی موضوع تنش‌زدایی است.»

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.