تصمیم اتحادیه اروپا به اعمال تحریم‌هایی تازه علیه ایران

جمعه, 31ام فروردین, 1403
اندازه قلم متن

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی را گسترش دهند. آنان در نشست خود در بروکسل همچنین اعلام کردند که کمک‌های نظامی جدیدی به اوکراین انجام خواهند داد.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا
شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا عکس: Kenzo Tribouillard/AFP/Getty Images

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامگاه چهارشنبه ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) برای آخرین بار پیش از برگزاری انتخابات پارلمان اروپا گرد هم آمدند.

موضوع انتخابات و همچنین مسایل اقتصادی قرار بود، موضوعات محوری این نشست باشد. حمله پهپادی و موشکی جمهوری اسلامی به اسرائیل در روز شنبه گذشته اما دستور کار این نشست را تغییر داد و به یکی از موضوعات اصلی نشست بروکسل بدل شد.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا پس از نشست گفت، این اتحادیه در قبال حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل موضعی “یکپارچه” اتخاذ کرده است.

او تصریح کرد: «ما این حمله را محکوم می‌کنیم و تحریم‌های تازه‌ای تصویب و اعمال می‌کنیم. ما نهایت تلاش خود را در راه حفظ امنیت غیرنظامیان در منطقه انجام خواهیم داد.»

بنا بر اظهارات شارل میشل تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا علیه شرکت‌هایی خواهند بود که در زمینه تولید پهپاد و موشک‌هایی ایرانی فعالیت دارند. این اتحادیه پیشتر نیز تحریم‌های متعددی علیه جمهوری اسلامی تصویب و اعمال کرده بود.

درخواست از اسرائیل

به گفته لوک فریدن، نخست‌وزیر لوکزامبورگ اتحادیه اروپا با اقدامات خود بر آن است که جمهوری اسلامی را منزوی کند و همچنین جلوی تشدید تنش و درگیری در منطقه را بگیرد.

او در این رابطه تصریح کرد: «ما معتقدیم که همه طرف‌ها را باید به خویشتن‌داری فراخواند، چرا که خاورمیانه در مرز با اتحادیه اروپا قرار دارد و ما می‌خواهیم از سرایت جنگ درگیری‌ها به منطقه خاورمیانه و همچنین اروپا ممانعت کنیم.»

البته مشخص نیست که آیا اسرائیل از فراخوان اتحادیه اروپا به خویشتن‌داری پیروی و از انجام اقدامات تلافی‌جویانه علیه جمهوری اسلامی چشم‌پوشی خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۱۷ آوریل در دیدار با آنالنا بربوک و دیوید کامرون، وزرای خارجه آلمان و بریتانیا گفت: «به روشنی بگویم ما خودمان تصمیم می‌گیریم و دولت اسرائیل هر کاری را که لازم است برای دفاع از خود انجام خواهد داد.»

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان
آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمانعکس: Christophe Ena/dpa/AP/picture alliance

وزیر خارجه آلمان در این دیدار بار دیگر خواستار خویشتن‌داری اسرائیل شد و آن را نشانه قدرت این کشور دانست. آنالنا بربوک گفت: «من از تسلیم حرف نمی‌زنم، بلکه درباره یک مهار عاقلانه صحبت می‌کنم که چیزی کمتر از قدرت نیست.»

به گفته بربوک، اسرائیل این قدرت را با “پیروزی دفاعی” خود در هفته گذشته به اثبات رساند. او افزود: «واکنش محدود به حمله ایران نشان می‌دهد که اسرائیل قادر است با “شرکایی قوی و دولت‌های منطقه” از خود دفاع کند و از این طریق به رژیم جمهوری اسلامی نشان دهد که تا چه اندازه دچار اشتباه محاسباتی و در منطقه منزوی شده است.»

وزیر خارجه آلمان افزود: «یکی از قوی‌ترین سلاح‌ها علیه ایران، تمایل مردم همه کشورهای منطقه به زندگی در صلح است.»

جمهوری اسلامی شامگاه شنبه ۱۳ آوریل (۲۵ فروردین) بیش از ۳۰۰ پهپاد و موشک به سوی اسرائیل شلیک کرد. مقامات جمهوری اسلامی گفتند که این اقدام به تلافی حمله هوایی اسرائیل در اول آوریل به محوطه سفارت این کشور در سوریه انجام شده است. در این حمله یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران و چندین نفر دیگر کشته شدند.

دولت بایدن و چندین کشور غربی دیگر متحد با اسرائیل از دولت بنیامین نتانیاهو به تأکید خواسته‌اند که در اقدام تلافی‌جویانه علیه جمهوری اسلامی که می‌تواند منجر به جنگ منطقه‌ای شود، شتابزده عمل نکند.

در حالیکه سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ارتباط با اقدامات و تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی توافق دارند، بحران در غزه ادامه دارد و وضعیت در این باریکه تغییر نکرده است. اتحادیه اروپا همچنان خواهان وقفه در نبردها و آزادی گروگان‌های حماس است.

از: دویچه وله 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.