کیمیا علیزاده قهرمان اروپا شد؛ درخشش تکواندوکار پناهنده ایرانی زیر پرچم بلغارستان

دوشنبه, 24ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

کیمیا علیزاده، ملی‌پوش پیشین تکواندو ایران، زیر پرچم بلغارستان رقابت کرد و به مقام قهرمانی اروپا رسید

کیمیا علیزاده، ملی‌پوش پیشین تکواندو ایران، زیر پرچم بلغارستان رقابت کرد و به مقام قهرمانی اروپا رسید

کیمیا علیزاده، ملی‌پوش پیشین تکواندو ایران، تنها یک ماه پس از گرفتن شهروندی بلغارستان توانست در نخستین رقابت رسمی خود در مسابقات قهرمانی تکواندو اروپا در بلگراد، بر سکوی برتر بایستد و مقام نخست وزن ۶۲ کیلوگرم را از آن خود کند.

کیمیا علیزاده در این مسابقات با شکست دادن رقبای خود از کشورهای فرانسه، ایتالیا، و صربستان، به نیمه نهایی رسید و در این مرحله نیز، رقیب اهل کرواسی را شکست داد.

کیمیا علیزاده در فینال این مسابقات در مقابل آلیا پاول از بریتانیا مسابقه داد و به قهرمانی رسید.

علیزاده که برای حضور در المپیک ۲۰۲۴ پاریس آماده می‌شود، تنها مدال‌آور تکواندو در مسابقات قهرمانی تکواندو اروپا در میان ورزشکاران زن و مرد برای کشور بلغارستان بود.

کیمیا علیزاده ۲۵ ساله، مانند شمار دیگری از قهرمانان ورزشی ایرانی به دلیل محدودیت‌ها و مشکلات ناشی از سوءمدیریت در ورزش جمهوری اسلامی، در سال ۱۳۹۹ که به هلند رفته بود، تقاضای پناهندگی کرد.

این ورزشکار سرشناس ایرانی در مسابقات المپیک توکیو به عنوان عضو تیم پناهندگان کمیته بین‌المللی المپیک حضور یافت و به مقام چهارم رسید.

در مسابقات المپیک توکیو علاوه بر کیمیا علیزاده، ورزشکاران ایرانی از جمله کسری مهدی‌پور، امیرمحمد حسینی، احسان نقی‌زاده و دینا پوریونس زیر پرچم تیم ملی پناهندگان مسابقه دادند.

سوءمدیریت، تبعیض جنسیتی، فشارهای سیاسی بر ورزشکاران، و مشکلات ناشی از دشواری‌های مالی و امکانات، موجب شده که موج پناهندگی ورزشکاران ایرانی در سایر کشورها افزایش یابد.

حضور ۱۴ ایرانی در تیم ۳۶ نفره «پناهندگان کمیته بین‌المللی المپیک» در بازی‌های المپیک پاریس نکته‌ای است که توجه برخی رسانه‌ها در ایران را به خود جلب کرده است.

بازی‌های المپیک پاریس کمتر از سه ماه دیگر آغاز خواهد شد که به گفته کارشناسان ورزشی ایران با کاروان کوچکی که به این دوره از مسابقات اعزام خواهد کرد شانس مدال طلای چندان زیادی برای این کاروان نمی‌توان متصور شد.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.