بیش از یک میلیارد دلار قاچاق سوخت از ایران به پاکستان؛ آمریکا: تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به قوت خود باقی هستند

چهارشنبه, 26ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

گیتا آرین

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری ۲۵ اردیبهشت در واکنش به اخبار مربوط به قاچاق سوخت از ایران به پاکستان گفت: «تحریم‌های جمهوری اسلامی کماکان بقوت خود باقی هستند و به هر کسی که قصد تجارت با ایران دارد توصیه می‌کنیم ریسک آن را هم در نظر بگیرد».

جدیداً سازمان‌ها اطلاعاتی پاکستان تحقیقاتی به عمل آورده‌اند که نشان می‌دهد در سال گذشته میلادی «دلالان ایرانی» بیش از یک میلیارد دلار بنزین و سوخت دیزل قاچاقی وارد پاکستان کردند.

بنا به گزارش ۴۴ صفحه‌ای روزانه ۲هزار وسیله نقلیه حامل بشکه های سوخت از مرز مشترک با پاکستان وارد آن کشور شده بود.

پیشتر عمده قاچاق به استان بلوچستان پاکستان بوده اما اکنون این گزارش می گوید سوخت قاچاقی اکنون به دیگر نقاط کشور هم رسانده می شود.

گزارش از ۲۰۰ دلال و قاچاقچی نام برده و نام مقامات دولتی و امنیتی جمهوری اسلامی که از این امر به شکل رشوه نفع می برند نیز ذکر شده است.

یک تحلیلگر سیاسی پاکستان گفته دولت جمهوری اسلامی در ایران گاه اقداماتی برای مقابله با قاچاق را شروع اما ناگهان آن را متوقف می‌کند.

دولت پاکستان حاضر نشده در رابطه با این گزارش پاسخی به نشریه «نیکیی آسیا» دهد اما یک مقام به شرط فاش نشدن نامش گفته گزارش عمداً درز داده شد تا جمهوری اسلامی را وادار به رسیدگی به این امر کند.

بنا به گزارش سازمان‌های اطلاعاتی پاکستان قاچاق سوخت ایران به آن کشور سال گذشته ۸۲۰ میلیون دلار به خزانه‌داری آن کشور ضرر زد.

اما بنا به همین گزارش زندگی و امرار معاش جمعیت تقریباً دو میلیون و نیمی استان بلوچستان پاکستان به این سوخت قاچاق شده وابسته است و اگر جلوی آن گرفته شود ساکنین منطقه ممکن است به ارتکاب جنایت و قاچاق مواد مخدر متوسل شوند زیرا امکانات اقتصادی سالم بسیار ضعیف است.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.