لاستیک دولتی تا ۳۴درصد گران شد؛ شرایط دریافت تایر تغییر کرد

پنجشنبه, 27ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن
 
لاستیک دولتی تا ۳۴درصد گران شد؛ شرایط دریافت تایر تغییر کرد
از دی‌ماه سال گذشته کمیابی و گرانی لاستیک به همراه صف‌های طولانی مردم مقابل لاستیک‌فروشی‌ها خبرساز شد.

 عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران، افزایش بهای لاستیک دولتی را، یکی از عوامل افزایش کمی سطح تولید می‌داند چرا که معتقد است افزایش قیمت، شرایط تولید کنندگان حوزه دولتی را بهتر کرده و همین سبب بالا رفتن تولید لاستیک شده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، مهدی امیدوار، سخنگوی اتاق اصناف ایران در برنامه «تهران۲۰» اعلام کرد که قیمت قدیم لاستیک سایز سیزده، ۷۷۰ هزار تومان بوده که اکنون به یک میلیون و ۵۰ هزار تومان رسیده‌ است.  در سایز چهارده نیز از یک میلیون و ۱۸ هزار تومان به یک میلیون و ۱۶۰ هزار تومان رسیده است. 

او همچنین با اشاره به لزوم تعادل بازار با واردات گفت:« ما به عنوان متولی بخش بازار و خصوصی از دولت می‌خواهیم در شرایطی که تولیدکننده نمی‌تواند پاسخگوی نیاز بازار باشد، اجازه واردات دهند تا تعادل بازار برهم نخورد و التهاب در بازار ایجاد نشود؛ این توانایی در بخش خصوصی وجود دارد». 

علاوه بر افزایش قیمت مصوب تایر خودرو، در سال جاری، دریافت لاستیک دولتی با کمی تغییرات هم  همراه بوده است. متقاضی برای دریافت این محصول باید مدارکی مانند برگ سبز خودرو، کارت ماشین و کارت ملی صاحب خودرو را داشته باشد و برای دریافت نوبت باید به نشانی اینترنتی اعلام شده مراجعه کند.

امیدوار، مزیت این روش را حذف صف‌ها و نگرانی‌ها در روند خرید دانسته و گفت: در عین حالی که بازهم مصرف‌کننده باید وارد سامانه شده و پیش‌ثبت‌نام انجام دهد اما سرعت کار بسیار بالا رفته و بهتر شده است.

او در رابطه با محدودیت‌های شرایط ثبت‌نام، اظهار کرد: «ثبت‌نام اولیه، شرایطی دارد و این پیش‌ثبت‌نام مشخص می‌کند که مشتری براساس نوع خودرویی که دارد، در سال تا چه میزان می‌تواند لاستیک خریداری کند، سپس طبق سهمیه‌ای که دارد، می‌تواند از واحد صنفی، تایر خود را خریداری کند. زمانی مشتری می‌تواند، هر زمان که خواست، تایر خریداری کند که با میزان تقاضا، تولید هم داشته باشیم».

سخنگوی اتاق اصناف ایران در حالی از دولت درخواست واردات می‌کند که بهمن ماه سال گذشته، ماجرای فساد ۲۲میلیون دلاری واردات لاستیک در آستان قدس رضوی به یکی از شوک‌آورترین پرونده های اختلاس سال گذشته تبدیل شد. مبلغی که برای واردات ۲۰۰هزار حلقه لاستیک به کشور تخصیص داده شد اما با این مبلغ ارز، هیچ‌گاه این تعداد لاستیک به کشور وارد نشد. 

از دی‌ماه سال گذشته کمیابی و گرانی لاستیک به همراه صف‌های طولانی مردم مقابل لاستیک‌فروشی‌ها خبرساز شد.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.