طرح فروش ۳میلیارد دلار اوراق ارزی برای تامین مالی دولت

پنجشنبه, 27ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن
 
طرح فروش ۳میلیارد دلار اوراق ارزی برای تامین مالی دولت

محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، از فروش ۳میلیارد دلار «اوراق مرابحه ارزی» خبر داده است. او هدف از فروش این اوراق را تامین مالی طرح‌های کشور و ایجاد تعادل و پایداری در بازار ارز اعلام کرد.

بنا بر گزارش منتشر شده در وب‌سایت بانک مرکزی، رئیس کل بانک مرکزی در دیدار پنج ساعته نمایندگان مجلس دوازدهم، مشکلات اقتصادی را چالش های برجای مانده از دهه گذشته دانست و تاکید کرد: «ساماندهی و تعیین تکلیف بانک‌های ناتراز، کاهش نرخ رشد نقدینگی و پایه پولی به عنوان عوامل اثرگذار بر تورم و گذر موفق از شرایط نگران کننده گذشته، تثبیت و پیش بینی پذیر کردن بازار ارز، توسعه تجارت با همسایگان و سرمایه گذاری های مشترک در دستور کار این بانک قرار دارد.

فرزین از طرفی، بر لزوم فروش اوراق مرابحه ارزی به مبلغ ۳میلیارد دلار و به کارگیری این مبلغ برای توسعه زیرساخت‌های نفتی تاکید می‌کند و از سوی دیگر با اشاره به وضعیت خوب منابع ارزی کشورمی‌گوید: «با گشایش‌های انجام شده در حوزه ارزی و دسترسی به منابع آزاد شده مسدودی در سایر کشورها، به لحاظ منابع ارزی در وضعیت مطلوبی قرار داریم که این مسئله، باعث کنترل نوسانات بازار ارز با وجود تنش های نظامی، سیاسی و امنیتی در منطقه طی ماه های گذشته شده است»

اشاره فرزین به منابع ارزی مطلوب نزد بانک مرکزی در حالیست که به تازگی رئیس صندوق توسعه ملی از بدهی معوق ۱۰۰میلیارد دلاری دولت به این صندوق خبر داده است. بدهی که دو سال است معوق مانده و با توجه به اظهارات مهدی غضنفری، رییس صندوق، به نظر میرسد اراده‌ای هم برای بازپرداخت آن وجود ندارد.

به این ترتیب، ارز پاشی رییس کل بانک مرکزی از منابع صندوق توسعه ملی برای کنترل نرخ ارز قوت می‌گیرد. خصوصا اینکه صدور مجوز برداشت ۲۰درصد از منابع این صندوق در آذرماه سال گذشته هم این موضوع را تایید می‌کند.

علاوه بر این، فرزین در حالی برای توسعه زیرساخت‌های صنعت نفت قصد فروش اوراق ارزی دارد که به تازگی مدیرعامل شرکت ملی نفت از افزایش ۷۰درصدی تولید نفت ایران در دولت سیزدهم خبر داده است.

از: ایران وایر 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.