دادگاه انقلاب اصفهان ۱۵ زن بهائی را درمجموع به «۷۵ سال» زندان محکوم کرد

شنبه, 29ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

رادیو فردا مطلع شده شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان، ۱۵ زن بهائی را به اتهام «ترویج» عقاید دیانت بهائی درمجموع به ۷۵ سال حبس محکوم کرده است.

به گفته منابع آگاه، این شعبه روز پنج‌شنبه، ۲۷ اردیبهشت‌ماه برای هریک از این ۱۵ زن شامل نسرین خادمی، شعله آشوری، ساناز راسته، مریم خورسندی، فیروزه راستی، شورانگیز بهامین،‌ سارا شکیب، سمیرا شکیب، بشری مطهر، فرخنده رضوان‌پی، رویا آزادخوش، مژگان پورشفیع، نوشین همت،‌ مژده بهامین و آزیتا رضوانی‌خواه، حکم پنج سال زندان صادر کرده است.

هریک از آن‌ها همچنین به «پرداخت ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی»، «دو سال ممنوع‌الخروجی» و «پنج سال محرومیت از خدمات اجتماعی» محکوم شده‌اند.

پیش از این رادیو فردا خبر داده بود که دادگاه انقلاب اصفهان ۱۵ فروردین‌ سال جاری اتهام «فعالیت تبلیغی و آموزشی انحرافی مغایر با شرع مقدس اسلام» علیه این شهروندان بهائی را «محرز» دانسته و برای آن‌ها «قرار جلب دادرسی»‌ صادر کرده بود.

بر این اساس محمدرضا توکلی، رئیس شعبه یک دادگاه انقلاب، «اشد مجازات» را برای این زنان بهائی در نظر گرفته است.

این قاضی ابتدای اردیبهشت ماه نیز حکم اعدام توماج صالحی را صادر کرده بود.

دستگاه قضائی اصفهان در صدور کیفرخواست این زنان از «گزارش موثق سازمان اطلاعات سپاه استان اصفهان»، «متن مکالمات متهمین»، «تصاویر دوربین‌های مداربسته» و شرکت در «برنامه‌های ضیافت» که یکی از مراسم مذهبی بهائیان محسوب می‌شود، به عنوان مصادیق اتهام یاد کرده بود.

جامعه جهانی بهائی روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد زنان پیرو این آیین در ایران، در دورهٔ اخیر هدف حملاتِ افزون‌تر حکومت قرار گرفته و شمار بیشتری از آن‌ها احضار و بازداشت شده‌اند.

این جامعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که از حدود دو ماه پیش، از مجموع ۸۵ شهروند بهائی که به دادگاه‌های ایران احضار یا زندانی شده‌اند، ۶۵ تن -حدود سه چهارم از کل احضارشدگان- زن هستند.

بر اساس این بیانیه موج حملات به زنان بهائی در سراسر ایران طی هفته‌های اخیر تشدید شده، ده‌ها تن با احضار به دادگاه و روبه‌رو شدن با «اتهامات بی‌اساس» که ممکن است سال‌ها حبس در پی داشته باشد، از خانواده‌های خود جدا شده و در معرض «بی‌رحمی و خشونت تشکیلات قضایی ایران قرار گرفته‌اند».

پیش از این رادیو فردا در گزارش‌های قبلی خود به محرومیت‌های جدید بهائیان از جمله محدودیت‌ در خاکسپاری در آرامستان بهائیان در تهران اشاره کرده و نوشته بود که با شروع اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» دور جدیدی از سرکوب شهروندان بهائی در ایران آغاز شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز ۱۳ فروردین امسال اعلام کرد اثر انباشته‌شدهٔ چندین دهه سرکوب نظام‌مند از سوی مقامات جمهوری اسلامی، محرومیت تعمدی و شدید بهائیان از حقوق بنیادین خود است و در حیطه «جنایت علیه بشریت» قرار می‌گیرد.

پس از انقلاب، روح‌الله خمینی و علی خامنه‌ای، رهبران پیشین و کنونی جمهوری اسلامی، فتواهایی صادر کردند که بهائیان را «جاسوس»، «کافر»، و «نجس» می‌خواندند و باید از آن‌ها دوری کرد.

جمهوری اسلامی آیین بهائی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات قضایی بارها بهائیان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و احکام اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب‌ و کار علیه آن‌ها صادر کرده‌‌اند.

با استفاده از گزارش‌‌های منابع آگاه و مطالب پیشین رادیو فردا؛ پ.م./ع.م.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.