واکنش‌ها به وجود حشره موذی ساس در چند بند زندان اوین ادامه دارد

جمعه, 28ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

رادیو فردا

واکنش‌ها به وجود «ساس» در برخی از بندهای زندان اوین ادامه دارد. در حالی که قوه قضائیه وجود این حشره موذی در اوین را تکذیب کرده، چند فعال سیاسی و زندانی سابق آن را تأیید کرده‌اند.

نخستین بار ضیا نبوی، زندانی سیاسی دربند اوین، در هفته جاری از فراوانی «ساس» در بند هشت زندان اوین و برخی دیگر از بندها خبر داد.

او در نامه‌ای مفصل ضمن شرح بی‌خوابی زندانیان به دلیل وجود ساس نوشته بود: «حتی اگر کسی با این ادعای بی‌اساس زندانبان همراه باشد که زندانی بودن حق امثال ماست، بعید است شکنجه تحمل ساس‌ها را هم جزو محکومیت ما بداند. باشد که نوشتن و پرداختن به آن دریچه‌ای برای خلاصی از این رنج‌ها بگشاید».

آقای نبوی در نامه خود افشا کرده است که زندانیان برای خلاص شدن از شر این حشره موذی شب‌ها به قرص‌های آرامبخش و خواب‌آور پناه می‌برند که آن هم افاقه نمی‌کند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز ۲۴ اردیبهشت اظهارات آقای نبوی را تکذیب و او را متهم کرد که به‌دنبال «تغییر بند خود در زندان اوین» است.

با این حال، برخی از فعالان سیاسی و مدنی و زندانی سابق از جمله مهدی محمودیان و جمال عاملی در روزهای گذشته گفته‌های آقای نبوی را تأیید کردند.

 

خانم دائمی در این گفت‌وگو همچنین علاوه بر آسیب جسمی این موجودات، به «فشار روانی» اشاره می‌کند که این امر بر زندانیان، چه سیاسی و چه غیرسیاسی، دارد.

جمال عاملی، زندانی بند هشت زندان اوین، هم در این زمینه گفته که «نمی‌تواند بین زخم‌های پوستی ناشی از پیشرفت بیماری خودایمنی‌اش و زخم‌های ناشی از گزش ساس‌هایی که اندازه‌شون دو برابر ساس‌های معمولی است تمایز قائل شود».

آقای محمودیان، زندانی سابق، هم گفته که بند هشت زندان اوین به‌دلیل ساس «خالی» شده است و بیمارستان طالقانی تهران اعلام کرده که از پذیرش بیماران دیالیزی زندان اوین به این دلیل خودداری خواهد کرد.

اما برخی رسانه‌ها در ایران از جمله سایت «انتخاب»، واکنش بیمارستان طالقانی را منتشر کرده‌اند که ادعای آقای محمودیان را «کذب محض» خوانده است.

 

به گفته معاون درمان بیمارستان طالقانی، «هم اکنون ده زندانی بیمار بستری در بیمارستان داریم که سه بیمار از زندان اوین در بخش دیالیز بستری هستند».

او همچنین ارسال نمونه «ساس» برای رئیس بهداری اوین را تکذیب کرده و گفته «هیچ موردی از این‌که بیماری از زندان اوین با آلودگی به ساس به بیمارستان مراجعه کرده باشد نداشتیم که بخواهیم نمونه‌ای گرفته و ارسال کنیم».

ضیا نبوی که از فعالان دانشجویی سرشناس است و پیشتر هشت سال زندان را تحمل کرده بود، به‌دلیل حضور در تجمع اسفند ۱۴۰۱ دانشجویان دانشگاه علامه در «اعتراض به مسمومیت‌های سریالی»، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس به اتهام «تبلیغ علیه نظام» محکوم شد.

او روز ۱۸ فروردین امسال برای اجرای حکم حبس خود به زندان اوین منتقل شد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.