«اعتراف‌گیری» پلیس تهران از زنی که هنگام بازداشت برهنه‌اش کردند

جمعه, 28ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

بی بی سی فارسی

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس فاتب با انتشار بیانیه‌‌ای می‌گوید از زنی «اعتراف» گرفته است که ویدیوی کشیدن، بالا رفتن لباس و دستگیری او با انداختن پتو بر بدن برهنه‌شده‌اش واکنش‌برانگیز شده بود. ویدیوی پلیس از زن بازداشتی در ون نشان می‌دهد که او در داخل ون هم پوششی بر موهایش ندارد.

فرماندهی انتظامی تهران بزرگ می‌گوید که این زن پیش از بازداشت به ماموران طرح نور، «قهوه داغ پاشیده است» و وعده داده است که ویدیوی «اعتراف» آن زن به این عمل را منتشر خواهد کرد.

ویدیوی بازداشت این زن که در پی مقاومت مقابل ماموران طرح اجبار حجاب، موسوم به «نور»، در لحظاتی پیراهنش بالا رفت، در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای یافت، اما وزیر کشور در پاسخ به خبرنگاران رفتار ماموران در این صحنه را «مطابق قانون» توصیف کرد.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران در توضیح خود در مورد این برخورد که در روز ۲۴ اردیبهشت اتفاق افتاده، نوشته: «یک نفر از پرسنل آموزش‌دیده خانم از واحد ویژه اجرای طرح نور در خیابان شهید مطهری به یک خانم جوان در حال تردد به‌واسطه کشف حجاب و نقض علنی قانون تذکر داده که متاسفانه نامبرده ضمن هنجارشکنی، اقدام به پاشیدن محتویات داغ داخل لیوان (نسکافه) به سمت ماموران نموده و به‌صورتی هدفمند قصد فرار داشته که در همین حین پرسنل نسوان اقدام به پوشاندن این خانم نموده و در ادامه به خودرو منتقل می‌شود.»

این توضیحات همراه با چند عکس و ویدیوهایی که زن بازداشت شده را درون ون پلیس نشان می‌دهد، منتشر شده است.

اما تصاویر منتشر شده با توضیحات پلیس همخوانی ندارد، از جمله در هیچ کدام از سه تصویری که پلیس می‌گوید پیش از دستگیری این زن ثبت شده، لیوان قهوه‌ در دست او دیده نمی‌شود؛ تصاویری که او را با کیف کوله آبی رنگی و در حالی که گوشی موبایل به دست دارد نشان می‌دهد.

بازداشت به خاطر حجاب در تهران

توضیح تصویر،تصاویری که فاتب از زن بازداشتی منتشر کرده است

اطلاعیه فاتب صراحتا گفته این زن پس از تذکر و درگیری و پاشیدن قهوه، هنگام فرار دستگیر شده و با پتو به داخل ون برده شده است. اما تصویر جدید منتشر شده از لحظه ورود به ون با این روایت همخوانی ندارد، چون هیچ درگیری‌ای در تصویر دیده نمی‌شود و از طرف دیگر از روی خط روی آسفالت به نظر می‌رسد تصویر در همان نقطه گرفته نشده است.

طی هفته‌های اخیر ویدیوهای متعددی از برخورد خشونت‌آمیز ماموران طرح حجاب با زنان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.