کانون هنرمندان‌ ایرانی فیلم و تئاتر برون‌مرز: متعهد به حمایت از محمد رسول‌اف و هنرمندان تحت‌فشار جمهوری اسلامی هستیم

دوشنبه, 31ام اردیبهشت, 1403
اندازه قلم متن

محمد رسول‌اف

صدای امریکا

کانون هنرمندان ایرانی فیلم و تئاتر برون‌مرز با انتشار بیانیه‌ای به خروج محمد رسول‌اف از ایران و ادامه فشار جمهوری اسلامی بر هنرمندان ایرانی واکنش نشان داد.

این انجمن در بیانیه خود با اشاره به اینکه فیلم جدید محمد رسول‌اف با عنوان «دانه انجیر معابد» قرار است در جشنواره فیلم کن اکران شود، از صدور حکم دادگاه انقلاب اسلامی علیه این سینماگر ایرانی به شدت انتقاد کرد.

محمد رسول‌اف به هشت سال حبس (پنج سال قابل اجرا)، شلاق، جزای نقدی، و ضبط مال، محکوم شده است.

کانون هنرمندان ایرانی فیلم و تئاتر برون‌مرز می‌گوید: «صدور این حکم سنگین در ادامه‌ فشارهای حکومت به محمد رسول‌اف برای خارج کردن فیلمش از فستیوال کن صورت گرفته است و بار دیگر نشان می‌دهد که او و هنرمندان آزادیخواه ایران با مقاومت خود این حکومت و احکام ضدانسانی‌اش را چگونه به چالش کشیده‌اند.»

این کانون در ادامه می‌افزاید که خروج اجباری محمد رسول‌اف از ایران و پیوستن این سینماگر به «ایران فرهنگی» نشانگر تداوم مقاومت او در برابر تلاش‌های حکومت برای به سکوت واداشتن این هنرمند است.

کانون هنرمندان فیلم و تئاتر ایرانی برون‌مرز در پایان، خود را متعهد به حمایت از محمد رسول‌اف و تمامی هنرمندان تحت فشار جمهوری اسلامی می‌داند.

 

لیلی محسنی، بازیگر، و از اعضای هیئت مدیره کانون هنرمندان ایرانی فیلم و تئاتر برون‌مرز، در این رابطه به صدای آمریکا می‌گوید: «در ماه‌هایی که گذشت و پس از جنبش زن، زندگی، آزادی، بیشتر از پیش شاهد اعمال شدید محدودیت‌ها و سانسور در عرصه سینما و تئاتر ایران بوده‌ایم.»

او در ادامه می‌افزاید: «ممنوع‌الخروجی، ممنوع‌الکاری، احکام سنگین، و بازداشت‌های مکرر هنرمندان، در ماه‌های اخیر در راستای سرکوب جنبش ژینا-مهسا امینی، ‌و در کل جنبش آزادیخواهی مردم ایران، همچنان از اولویت‌های جمهوری اسلامی است ‌و احکام ممنوع‌الکاری هنرمندانی که با جنبش همسو شدند، هنوز پابرجاست.»

به گفته لیلی محسنی، خبر بیماری طولانی ترانه علیدوستی به علت تداخل دارویی پس از بازداشت او در زندان، دستگیری علی نورانی، بازیگر و‌ کارگردان تئاتر، خروج اجباری محمد صادقی، بازیگر تئاتر بعد از دستگیری و آزار و اذیت، حکم سنگین اخیر کارگردان مطرح سینما، محمد رسول‌اف، و خروج اجباری او از کشور، همه در راستای این سرکوب‌های همه جانبه و گسترده هستند.

این عضو کانون هنرمندان ایرانی فیلم و تأتر برون‌مرز تأکید می‌کند که به رغم تمامی این فشارها، هنرمندان ایرانی سکوت نکردند و به مقاومت علیه سانسور و سرکوب جمهوری اسلامی ادامه می‌دهند.

محمد رسول‌اف
محمد رسول‌اف

محمد رسول‌اف، سینماگر سرشناس ایرانی که این هفته مخفیانه از کشور خارج شد، به نشریه «گاردین» گفت که به آلمان رسیده است.

آقای رسول‌اف در گفت‌وگو با گاردین، با اشاره به اینکه با خطر زندانی شدن قریب‌الوقوع توسط جمهوری اسلامی مواجه بود، گفت که تمام وسایل الکترونیکی قابل ردیابی خود را دور انداخت، و پس از پیاده‌روی طولانی در مناطق مرزی کوهستانی، از ایران خارج شد.

آقای رسول‌اف که در مکان نامعلومی در آلمان اقامت دارد، در حال تکمیل مراحل پس از تولید فیلم جدید خود با عنوان «دانه انجیر معابد» است و تلاش می‌کند تا برای شرکت در مراسم رونمایی از این اثر به جشنواره کن برود. دانه انجیر معابد یکی از فیلم‌های حاضر در بخش رقابتی اصلی جشنواره کن است و برای دریافت نخل طلا رقابت می‌کند.

محمد رسول‌اف به گاردین گفت که امیدوار است «خیلی زود» به ایران بازگردد و دوران محکومیت خود را سپری نکند.

این سینماگر مستقل ایرانی که دستاوردها و جوایز ارزنده‌ای در کارنامه حرفه‌ای خود دارد، به این نشریه گفت که وضعیت حقوقی‌اش «چاره‌ای» جز ترک جمهوری اسلامی تئوکراتیک برای او باقی نگذاشته بود، زیرا «مصمم به ادامه بیان داستان مردم از طریق سینما است.»

آقای رسول‌اف در ادامه افزود که مأموریت او این است که بتواند روایت‌های آن‌چه در ایران می‌گذرد، و وضعیتی که ایرانی‌ها در آن گرفتار شده‌اند را بیان کند، ولی در زندان قادر به انجام این مأموریت نیست.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.