انتقاد قانون‌گذاران اروپایی از واکنش مقامات اتحادیه اروپا به مرگ رئیسی: با عاملان سرکوب ایرانیان «ابراز همبستگی» نکنید

سه شنبه, 1ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

به ترتیب از راست به چپ: چارلی ویمرز عضو پارلمان اروپا، یه-ون ری، نماینده پارلمان آلمان، و هانا نویمن عضو پارلمان اروپا

به ترتیب از راست به چپ: چارلی ویمرز عضو پارلمان اروپا، یه-ون ری، نماینده پارلمان آلمان، و هانا نویمن عضو پارلمان اروپا

شماری از قانون‌گذاران اروپایی از ابراز «همبستگی» مقامات اروپایی به سانحه سقوط مرگبار هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی و هیئت همراهش انتقاد کردند.

همچنین در پی ابراز تسلیت برخی از مقامات اروپایی نسبت به سقوط مرگبار هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی و چند مقام دیگر جمهوری اسلامی، بسیاری از کاربران اروپایی و غیراروپایی در رسانه‌های اجتماعی با همرسانی هشتگ «از جانب من نیست» (#NotInMyName) مخالفت خود با این اقدام را اعلام کردند.

هانا نویمن، عضو پارلمان اروپا، در واکنش به ابراز تسلیت چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، گفت از مردم ایران می‌خواهد بدانند که این تسلیت آقای میشل «شخصی» و نه به عنوان رئیس شورای اروپا است.

هانا نویمن ضمن یادآوری اینکه چارلز میشل برای ابراز تسلیت از حساب شخصی خود به جای حساب رسمی ریاست شورای اروپا در رسانه ایکس استفاده کرده، افزود یقینا این اقدام او به نمایندگی از اروپاییان نیست.

پس از تایید کشته‌شدن ابراهیم رئیسی در سانحه سقوط هلی‌کوپتر، چارلز میشل با انتشار پستی در رسانه ایکس مراتب تاسف خود را بابت درگذشت رئیسی، امیرعبداللهیان، و دیگر اعضای هیئت همراه ابراز کرده بود.

در همین ارتباط، یه-ون ری، نماینده پارلمان آلمان، از اعلام آمادگی کمیسیون مدیریت بحران اروپا در روز یکشنبه برای یافتن بقایای هلی‌کوپتر حامل ابراهیم رئیسی انتقاد کرد.

او با یادآوری حبس، شکنجه، و کشتن ایرانیان توسط جمهوری اسلامی و کمک تسلیحاتی حکومت ایران به روسیه در جنگ پوتین علیه اوکراین و همچنین تامین مالی حماس و حزب‌الله از سوی این حکومت پرسید: «دقیقا چرا باید اتحادیه اروپا با رژیم [ایران] ابراز همبستگی کند؟»

در ساعات تداوم عملیات تجسس برای یافتن بقایای هلی‌کوپتر حامل رئیسی، جینز لنارچیچ، کمیسیونر مدیریت بحران اروپا، اعلام کرده بود که در پی درخواست جمهوری اسلامی، این نهاد ماهواره‌های خود را برای یافتن این هلی‌کوپتر فعال کرده است.

چارلی ویمرز، عضو پارلمان اروپا، نیز از جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواست به نمایندگی از او به جمهوری اسلامی تسلیت نگوید.

بورل با انتشار پستی در رسانه ایکس گفته بود اتحادیه اروپا درگذشت ابراهیم رئیسی، حسین امیرعبداللهیان، و برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی را تسلیت می‌گوید.

همزمان با انتشار خبر کشته‌شدن ابراهیم رئیسی، برخی از ایرانیان داخل و خارج کشور به اشکال مختلف از جمله رقص و آوازخوانی و پخش شیرینی، نسبت به این سانحه ابراز شادمانی کردند.

از: صدای آمریکا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.