نیروهای مسلح ایران: پهپادهای‌ما در دسترس نبود!

چهارشنبه, 2ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

صدای آمریکا

ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای رسمی در ۲ خرداد، ادعا کرد که ترکیه نقشی در یافتن بالگرد ابراهیم رئیسی و همراهانش نداشته و پهباد آکینجی «به دلیل نداشتن تجهیزات تشخیص و کنترل نقاط زیر ابر موفق به اعلام دقیق محل سقوط بالگرد نشد و در نهایت به کشور ترکیه بازگشت.»

با وجود حضور تیم رسانه‌ای ترکیه در محل حادثه و گزارش تصویری دقیق از نحوه سقوط بالگرد، این اطلاعیه مدعی است کشف «نقطه دقیق حادثه سقوط بالگرد» توسط «نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح» انجام شده است.

به گزارش رسانه‌های حکومتی، ستادکل نیروهای مسلح در این اطلاعیه ادعا کرد که علت کمک گرفتن از سایر کشورها به این دلیل بود که «پهپادهای پیشرفته» ارتش «مجهز به رادار سار» برای انجام مأموریت در شمال اقیانوس هند بودند و به همین جهت «با پیشنهاد [کمک] نزدیک‌ترین کشور یعنی ترکیه موافقت کرد.»

نیروهای مسلح جمهوری‌اسلامی در این اطلاعیه در واکنش به تمسخر افکارعمومی درباره بی‌کفایتی جمهوری اسلامی و قدرنمایی پهپادی و رسانه‌ای ترکیه، ادعا کرد که «نیروهای امدادگر زمینی و پهپادهای ایرانی نیروهای مسلح که از مأموریت در شمال اقیانوس هند فراخوانده شده بودند» و با گذشت ۱۷ ساعت از سقوط هلی‌کوپتر «در ساعات اولیه صبح روز دوشنبه نقطه دقیق حادثه را کشف کردند.»

مقامات سپاه بارها تلاش کردند پیدا شدن لاشه بالگرد و جنازه‌های مسئولان را به پهپادهای ساخت ایران نسبت دهند. تلاشی که با پخش زنده عملیات تجسس آکینجی، بی‌ثمر بود و همچنان این سوال را بی‌جواب گذاشت که ادعاهای رسانه‌ای جمهوری اسلامی درباره قدرت پهپادی ایران و سپاه چرا به غیر از کشتار غیرنظامیان در اوکراین و حمله به کشتی‌های تجاری توسط حوثی‌ها، کاربردی برای الزامات درون‌مرز ندارد.

همزمان با مراسم تشییع جنازه‌های کشته‌شدگان حادثه سقوط بالگرد در جنگل‌های شمال‌غرب ایران، یک شبکه خبری ترکیه تصاویری واضح از حضور خبرنگار خود در محل سقوط هلی‌کوپتر حادثه دیده سران جمهوری اسلامی منتشر کرد.

در این تصاویر که از نزدیک گرفته شده‌اند، قطعات متلاشی‌شده بالگرد در منطقه جنگلی دیزمار در ارتفاعات کوهستانی دیده می‌شود و خبرنگار ترک به تشریح و توضیح موقعیت و رخداد حادثه می‌پردازد.

این درحالی است که صداوسیمای جمهوری اسلامی و دیگر رسانه‌های حکومتی هنوز هیچ تصویر مستقلی از محل حادثه و بالگرد حادثه‌دیده منتشر نکرده‌اند و در ۱۷ ساعتی که وضعیت سرنشینان بالگرد و سرانجام سقوط، مبهم بود، رسانه‌های کشور تنها به انعکاس و بازنشر سخنان برخی مقامات بسنده می‌کردند.

در این میان نکته دیگر که مورد انتقاد برخی طرفداران حکومت و مورد تمسخر مخالفان جمهوری اسلامی قرار گرفت، کمک پهپاد ترکیه‌ای به یافتن بقایای رئیس جمهوری اسلامی، علیرغم ادعاهای بیشمار مقامات حکومت و سپاه پاسداران در خودکفایی ایران در زمینه تولید انواع پهپاد و بالگردهای دید در شب بود.

پهپاد ترکیه‌ای «آکینجی» که به درخواست حکومت ایران از حوالی ساعت ۱ بامداد وارد منطقه ورزقان شد توانست با توانایی دید در شب خود کمتر از دو ساعت بعد با کمک رادارهای حرارتی، مختصات دقیق اجساد و لاشه بالگرد را به طرف ایرانی ارائه کند.

مقامات سپاه اما بعدتر تلاش کردند پیدا شدن لاشه بالگرد و جنازه‌های مسئولان را به پهپادهای ساخت ایران نسبت دهند. برخی هم در ایران ادعا کردند که مختصاتی که پهپاد ترکیه‌ای داده بود ۱۰ کیلومتر با محل حادثه فاصله داشت.

ترکیه در حالی به بازیگر نقش اول عملیات جستجوی مقامات ارشد جمهوری اسلامی تبدیل شد که سران حکومت ایران، همزمان از کشور روسیه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده نیز برای کمک‌رسانی در این زمینه درخواست کرده بودند.

متیو میلر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت به خبرنگاران گفت: «جمهوری اسلامی برای یافتن اثری از ابراهیم رئیسی و همراهانش، از ایالات متحده نیز درخواست کمک کرده بود، ما هم به درخواست حکومت ایران برای کمک، پاسخ مثبت دادیم اما به علت مشکلات لجستیکی نتوانستیم کمکی ارائه کنیم.»

ابراهیم رئیسی، رئیس دولت و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به همراه هیات همراه عصر یکشنبه در سانحه‌ای هوایی در آذربایجان شرقی کشته شدند.

از: ایران امروز 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.