“حداقل ۱۵ زندانی مرتبط با اعتراضات در شرف اعدام قرار دارند”

پنجشنبه, 3ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه ایران با اشاره به این که حداقل ۱۵ زندانی مرتبط با اعتراضات سراسری در آستانه اعدام قرار دارند خواستار تعلیق فوری احکام این اعدام‌ها شد.


تظاهرات علیه اعدام در ایران، واشنگتن دی‌سی، ژانویه ۲۰۲۴ عکس: Ali Khaligh/Middle East Images/IMAGO

بنا بر اطلاعات سازمان عفو بین‌الملل، حداقل ۸ زندانی که در ارتباط با خیزش سراسری زن، زندگی، آزادی دستگیر شده‌اند در معرض اعدام قرار دارند. این سازمان حقوق بشری اسامی این افراد را به این شرح اعلام کرده است: فاضل و مهران بهرامیان، محمود مهرابی، ماموستا محمد خضرنژاد، منوچهر مهمان‌نواز، مجاهد کورکور، رضا رسایی و توماج صالحی.

به گفته عفو بین‌الملل، اتهامات این افراد “محاربه، فساد فی‌الارض و بغی یا شورش مسلحانه علیه نظام” اعلام شده است. 

فاضل و مهران بهرامیان که برادرشان مراد در جریان اعتراضات سراسری در سمیرم کشته شد، متهم به کشتن یک بسیجی به نام محسن رضایی در این شهر هستند. هردو این اتهام را رد کرده و گفته‌اند، تحت شکنجه ناچار به اعتراف شده‌اند.

محمود مهرابی بهمن ۱۴۰۱ در منزل شخصی‌اش بازداشت شد. به نوشته اطلس زندانیان ایران، او به مدت ۲۰ روز در سلول انفرادی نگه داشته و در نهایت  روز ۲۵ اسفند به قید وثیقه آزاد شد اما چهار ساعت بعد مجددا در منزلش بازداشت شد. آقای مهرابی چند ساعت بعد از این بازداشت در یک تماس تلفنی به خانواده خود اطلاع می‌دهد که در بند الف-طا در زندان دستگرد است و شفاها به “افساد فی‌الارض” متهم شده است.

یک اسقف آلمانی که کفالت سیاسی او را بر عهده گرفته، اخیرا خواهان آزادی او شد.

مجاهد کورکور به اتهام قتل کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله ایذه‌ای در جریان اعتراضات سراسری در  ۲۵ آبان ۱۴۰۱ به اعدام محکوم شده است. خانواده پیرفلک بارها اعلام کرده‌اند که “ماموران سرکوب حکومت” را عامل کشتار فرزندشان می‌دانند و اتهام‌زنی به همشهریانشان را “دروغین” می‌دانند.

رضا رسایی، ۳۴ ساله و اهل کرمانشاه از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری ۱۴۰۱، از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اتهام قتل نادر بیرامی، رئیس اداره اطلاعات شهرستان صحنه به قصاص محکوم شده است.

ماموستا محمد خضرنژاد یک روحانی سرشناس و از حامیان اعتراضات سراسری در شهر بوکان است.

منوچهر مهمان‌نواز متهم به آتش زدن شهرداری قرچک در جریان اعتراضات سراسری است که البته این اتهام را رد کرده است.

توماج صالحی، خواننده رپ علیرغم لغو حکم اعدامش از سوی دیوان عالی مجددا در دادگاه انقلاب اصفهان به اعدام محکوم شده است.

ابراز نگرانی درباره سرنوشت ۷ زندانی دیگر

عفو بین‌الملل در نامه‌ای که خطاب به غلامحسین محسنی اژه‌ای رییس قوه قضاییه ایران نوشته همچنین درباره دو زندانی دیگر به نام‌های سعید شیرازی و ابوالفضل مهری حسین حاجیلو ابراز نگرانی کرده‌ است چرا که اتهاماتی که به این دو معترض وارد شده می‌تواند اعدام در پی داشته باشد.

سعید شیرازی در روزهای پایانی مهر ۱۴۰۱ بازداشت شد. او را به همراه چند متهم دیگر در هفتم آبان ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام “افساد فی الارض از طریق تحریک و تشویق گسترده مردم به ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم” متهم شده است.

ابوالفضل مهری حسین حاجی‌لو، فوتبالیست رده‌های پایه در استان تهران است که همزمان با اعتراضات سراسری به قتل مهسا امینی بازداشت شد. او در زمان دستگیری ۱۷ ساله بود. 

بنا بر تحقیقات عفو بین‌الملل، حداقل پنج نفر دیگر نیز که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده‌اند، در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند. 

این نهاد مستقل حقوق بشری به نحوه رسیدگی به این پرونده‌ها در ایران اشاره کرده و نوشته، دادگاه‌های این افراد تماما به دور از استانداردهای جهانی، غیر عادلانه و فرمایشی بوده و آنها بدون دسترسی به وکیل و تحت شکنجه مجبور به اعتراف علیه خودشان شده‌اند.

عفو بین‌الملل سپس از رییس قوه قضاییه خواسته تا فورا همه محکومیت‌ها و احکام اعدام مرتبط با اعتراضات سراسری را لغو کند و این پرونده‌ها را مطابق با استانداردهای بین‌المللی دادرسی عادلانه مورد بازبینی قرار دهد.

این سازمان همچنین خواسته به منظور محافظت از دستگیرشدگان در برابر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها این موضوع برای بررسی به ناظران مستقل سپرده شود.

در نهایت نیز عفو بین‌الملل خواهان لغو مجازات اعدام و تعلیق تمامی احکام صادرشده اعدام شده است.

از: دویچه وله 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.