جلوگیری از کنسرت سالار عقیلی در همدان

پنجشنبه, ۸ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

ممانعت از فعالیت های فرهنگی وهنری همچنان ادامه دارد حسین زندی سالهاست مدیریت سلیقه ای و فقدان شایسته سالاری در بخشی از نهادهای دولتی باعث لطمات جبران ناپذیری در کشور شده و تبعات و فرصت سوزی فراوانی در پی داشته است. در بخش فرهنگی نیز کژفهمی و درک نادرست برخی مدیران فرهنگی از هنر و فرهنگ آسیب جدی به سرمایه های فرهنگی و مخاطبان وارد کرده است .
جلوگیری از برگزاری کنسرت به ویژه موسیقی سنتی،موجب ناشناخته ماندن سازهای سنتی،زیرزمینی شدن موسیقی و خانه نشینی و مهاجرت هنرمندان کشور شده است . مهمتر اینکه سیاست های فرهنگی غلط در سال های اخیر موجب هجوم جمعی از مردم تشنه موسیقی به کشورهای حاشیه خلیج فارس،ترکیه،ارمنستان،آذربایجان و حتی مالزی شده است. به طوری که طبق آمارهای رسمی در طول تابستان سال ۹۰ ،هر هفته پنج هزار گردشگر ایرانی به ترکیه سفر می کنند وبنا برشواهد اکثریت برای شرکت درکنسرت های خوانندگان ایرانی در آنتالیا به ترکیه سفر می کنند. در حالی که با مدیریت و حسن نیت می توان خیل عظیم طرفدار هنر را به سوی موسیقی فاخردر داخل کشور سوق داد،از خروج آن ها جلوگیری کرد و از تاثیرپذیری و گرایش به فرهنگ غیر ایرانی نیز در امان ماند .نباید فراموش کرد هنرمندانی که در داخل کشور اقدام به برگزاری کنسرت می کنند به حد اقل امکانات بسنده می کنند.
در روزهای اخیر (۴و۵و۶تیر ماه)کنسرت گروه قمر به سرپرستی نوید دهقان و خوانندگی سالار عقیلی در همدان در حال برگزاری بود که استقبال بیش از حد مردمی باعث شد کنسرت گزار به فکر تمدید برنامه باشد و پس ازهماهنگی های لازم اقدام به فروش بلیط در سانس فوق العاده کرد اما یک ساعت قبل از برگزاری کنسرت مدیر اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان همدان از اجرای کنسرت جلوگیری کرد این درحالی است که به گفته امیر برجیان مسئول برگزاری کنسرت اجاره سالن که متعلق است به اداره فرهنگ و ارشاد پیش تر پرداخت شده بود و ردیف های جلو نیز توسط مسئولین این اداره دریافت شده بود . برجیان می گوید به دلیل استقبال مردمی و درخواست هایی که ازطرف ادارات و دانشگاه ها داشتیم برنامه را تمدید کردیم مدیر کل اداره ارشاد استان همدان و معاونت فرهنگی نیز موافقت و همراهی داشت اما مدیریت “شهرستان” علاوه بر دریافت اجاره تقاضای ۲۴۰ بلیط از ۴۸۰ بلیط را کرد یعنی پنجاه درصداز بلیط ها را .وازآنجا که درخواست این مقام هیچ توجیه عقلانی نداشت وبیشتربه باج خواهی می ماند نپذیرفتیم. حال با توجه به غیراستاندارد بودن سالن و وضعیت بد صدا و مشکلات دیگر گروه با از خودگذشتگی به اجرای برنامه می پردازند زمانی که مدیری چنین برخوردی به ویژه با هنرمندان دارد غیر از استرس و ناامیدی برای گروه وبرگزارکننده چه سودی دارد برجیان ادامه می دهد: ما مجبور شدیم بلیط هارا پس بگیریم حتا کسانی که از شهرستان ها و استان های اطراف با برنامه ریزی به کنسرت آمده بودند ناچار برگشتند. متاسفانه این برخوردها وحتی نوع دیالوگ این مدیران در شان یک مدیر نیست و توهین به شعور مردم است و در پایان می گوید:اما حمایت مردم همه این مسائل را جبران می کند.وعلاقه مردم به هنر والای ایرا همه راه هارا باز خواهد کرد.
از: ایران نامه


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.