بیانیه نهضت مقاومت ملی ایران، مروری اجمالی بر واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ نخستین فتنه روح‌‌‌‌‌الله خمینی

سه شنبه, 15ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

بیانیه نهضت مقاومت ملی ایران

مروری اجمالی بر

واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲

نخستین فتنه روح‌‌‌‌‌الله خمینی

به دنبال انتشار خبر تصویب لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی دولت اسدالله علم که حاوی دادن حق رأی به زنان، برداشتن ادای سوگند برای انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان به اسلام و تغییر آن به سوگند به کتاب آسمانی، روح‌الله خمینی به عرصه سیاسی وارد شده و با سوء‌ استفاده از مراسم عزاداری نهم و دهم ماه محرم (‌‌تاسوعا و عاشورا) و ایجاد هیجان در مردم آشوب ۱۵ خرداد را به‌راه انداخت.

انگیزه اصلیِ خمینی در ماجرای ۱۵ خرداد، ملهم از قائد وی، شیخ فضل‌الله نوری و به منظور زنده‌کردن نفوذ و تسلط مراجع دینی بر امور قانون‌گزاری بود.

دستیاران و فرستادگان خمینی در طیِ اولین فتنه‌‌‌‌‌ی او فلسفیِ واعظ، صادق خلخالی، علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی، علی خامنه‌ای (‌‌ به بیرجند)، محمد‌جواد باهنر (به همدان)،ربانی املشی (به کاشان) و محمود دعائی (به کرمان) بودند.

خمینی بعد از واقعه ۱۵ خرداد دستگیر شد و به زندان افتاد؛ اما دو چیز باعث آزادی او شد:

۱ ـ روز ۱۷ خرداد آیت‌الله سید محمد‌کاظم شریعتمداری، روحانی متنفذ و معتبر از قم به شاه‌عبدالعظیم رفت و به علمای مشهد و شهرستان‌ها اطلاع داد که به تهران مهاجرت کرده و دسته‌جمعی برای آزادی خمینی اقدام کنند؛ امری که صورت گرفت.

۲ ـ آیات عظام به منظور ایجاد مصونیت قضاییِ خمینی حکم اجتهاد برای او را صادر کردند.

خمینی از زندان به ترکیه تبعید شد و سپس به نجف رفت و ـ همانطور که می‌دانیم ـ در آن جا فکرِ بنای حاکمیت شریعت را دنبال کرد و برای تحقق نقشه‌ی شوم خود منتظر نشست و آنرا در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به کمک همان پیروان خود در واقعه ۱۵ خرداد، همچنین، از طریق بیعت و وابستگی مطلق یک بخش از جبهه ملی و پشت کردن آنان به دکتر شاپور بختیار و دشمنی آشکار با نخست‌وزیر قانونی نظام مشروطه، به انجام رسانید؛ ملت ایران را اسیر نیات شوم خود کرد و وطن عزیز را به سوی نابودی سوق داد.

نهضت مقاومت ملی ایران با نقل قول از دکتر شاپور بختیار، بنیان‌گذار و رهبر نهضت مقاومت ملی ایران، اولین و سرسخت‌ترین پیشوای ملیِ ستیز با رژیم جمهوری اسلامی به کلام امروز خاتمه می‌دهد؛ که به ملت هشدار داد و گفت: ” این‌ها مأموریت دارند ایران را از بین ببرند ولی من می‌مانم که این‌کار نشود “.

ایران هرگز نخواهد مرد

سه‌شنبه، ۱۵ خرداد ۱۴۰۳ / ۴ ژوئن ۲۰۲۴

نهضت مقاومت ملی ایران


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.