حاتم اوزدمیر؛ شهروند ترکیه محکوم به اعدام در ایران-  بدون دادرسی بی‌طرفانه و خدمات کنسولی

سه شنبه, 22ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

حاتم اوزدمیر؛ شهروند ترکیه محکوم به اعدام در ایران-  بدون دادرسی بی‌طرفانه و خدمات کنسولی

 

سازمان حقوق بشر ایران
۲۲ خرداد ۱۴۰۳: حاتم اوزدمیر، شهروند کشور ترکیه و عضو حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) که در حال حاضر در زندان مرکزی ارومیه در حبس به سر می‌برد، بار دیگر از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شده است. این در حالی است که حکم اعدام صادر شده برای این زندانی سیاسی، پیش‌تر در دیوان عالی کشور نقض شده بود.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، حاتم اوزدمیر در تیرماه ۱۳۹۸ و درجریان یورش نیروهای سپاه پاسداران به افراد مسلح حزب کارگران کردستان ترکیه معروف به «پ. ک. ک» در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه، واقع در منطقه چالدران بازداشت شد.

این زندانی سیاسی پس از تحمل دو سال و ۹ ماه بازداشت موقت در بازداشت‌گاه اطلاعات سپاه ارومیه و زندان مرکزی این شهر، از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب خوی به اتهام «بغی» به اعدام محکوم شد.

پس از پیگیری وکلای پرونده، حکم اعدام او در شعبه نهم دیوان عالی کشور به ریاست قاسم مزینانی، نقض و برای بررسی مجدد به شعبه هم‌‌عرض در دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شد.

شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست رضا نجف‌زاده در اوایل اردیبهشت سالِ جاری، حاتم اوزدمیر را بار دیگر به اعدام محکوم کرده است. رضا نجف‌زاده، پیش از این صدور حکم اعدام برای شماری از زندانیان سیاسی از جمله منصور رسولی، محمد خضر نژاد، نسیم نمازی، وفا هناره و آرام عمری بردیانی را در کارنامه دارد.

روز چهارم اردیبهشت سال جاری قاضی رضا نجف‌زاده در حالی حاتم را غیابی به مرگ محکوم کرد که نه‌تنها وکلای او خبر نداشتند، بلکه به شهودی استناد شد که در صحنه‌ درگیری نبودند. قاضی همچنین شهادت‌های پیشین به نفع حاتم را که بر عدم استفاده وی از سلاح تاکید داشت، نادیده گرفت.

 طبق اطلاعاتی که به دست سازمان حقوق بشر ایران رسیده، این زندانی سیاسی تاکنون از خدمات کنسولی محروم بوده است.

 محمدصالح نیکبخت، وکیل این زندانی سیاسی در یک مصاحبه اختصاصی درخصوص اتهام  وی به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «در قانون مجازات اسلامی شرط اینکه فردی عنوان باغی پیدا کند این است که فرد حتما از سلاح خود استفاده کرده باشد. این در حالی است که حاتم اصلا از سلاح خود استفاده نکرده و مضاف بر آن، دادیار داسرای دیوان عالی کشور به نمایندگی از دادستان کل کشور هم قبلا به سه دلیل اعلام کرده است که اتهام بغی متوجه حاتم اوزدمیر نیست.»

(برای خواندن مصاحبه کامل اینجا را کلیک کنید)

محمدصالح نیکبخت درمورد اقدامات دولت ترکیه برای حمایت از شهروندشان گفت : «تا جایی که من اطلاع دارم، دولت ترکیه یا کنسولگری این کشور در ایران در این مورد اقدامی انجام نداده‌اند و با توجه به موارد پیشین، حتی اگر گریلاهای پ. ک. ک در ایران از اعدام نجات پیدا کنند یا پس از پایان محکومیت حبس به ترکیه بازگردند، پس از بازگشت به این کشور مجددا بازداشت شده و به مجازات‌های سنگین محکوم خواهند شد.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.