دادگاه تجدیدنظر؛ محکومیت سه شهروند بهائی به حبس و مجازات های تکمیلی در شیراز

پنجشنبه, 24ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه شانزدهم خردادماه، حکم پنج سال حبس تعزیری تحت نظارت پابند الکترونیکی و مجازات تکمیلی سحر محب پور، رکسانا وجدانی و ستاره طعامی، شهروندان بهائی ساکن شیراز، توسط دادگاه تجدیدنظر استان فارس عیناً تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحر محب پور، رکسانا وجدانی و ستاره طعامی به حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شدند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروندان ضمن تایید این خبر در گفتگو با هرانا گفت: “بر اساس حکمی که روز چهارشنبه شانزدهم خرداد ۱۴۰۳، توسط شعبه ۳۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس به ریاست قاضی کامران زارع صادر و به خانم ها محب پور، وجدانی و طعامی ابلاغ شده است، آنها از بابت اتهاماتی نظیر “اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام”، هر یک به پنج سال حبس تعزیری تحت نظارت پابند الکترونیک تا محدوده ۱۰۰۰ متری محل سکونت، ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی، پانزده سال محرومیت از خدمات اجتماعی، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال ممنوعیت فعالیت در فضای مجازی محکوم شده اند.”

این سه شهروند پیشتر در مهرماه ۱۴۰۲، به همراه بهاره قادری، یک شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای اداره اطلاعات در شهر شیراز بازداشت شده و چندی بعد با تودیع وثیقه از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بودند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.