عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری و بی قید وشرط رضا شهابی شد

شنبه, 26ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

ایران وایر

سازمان عفو بین‌الملل بازداشت و زندانی کردن رضا شهابی، فعال کارگری شناخته شده ایرانی را «خودسرانه» خواند و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط او شد.

عفو بین‌الملل، روز جمعه ۲۵ خرداد  در شبکه اجتماعی ایکس نوشت مقامات ایران باید فورا و بدون قید و شرط رضا شهابی را که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز صنفی‌اش زندانی شده آزاد کنند.

این سازمان با انتقاد از محروم ماندن رضا شهابی از خدمات پزشکی به موقع و مناسب تاکید کرده که رضا شهابی باید از خدمات درمانی تخصصی مورد نیازش از جمله اعزام به مراکز درمانی خارج از زندان بهره‌مند شود.

خبرگزاری هرانا، روز شنبه ۱۹ خرداد گزارش کرد رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران، در پی وضعیت نامناسب جسمی از زندان اوین به بیمارستان «امام خمینی» تهران اعزام شده است.

پزشک متخصص پس از معاینه، احتمال شدید تنگی کانال نخاع و بیرون‌زدگی دیسک را مطرح کرده و دستور انجام ام‌آر‌آی و استراحت مطلق را صادر کرد.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین گفته مقامات ایرانی با نقض تعهد خود به قانون بین‌المللی همچنان از فعالیت‌های اتحادیه‌های صنفی مستقل جلوگیری می‌کنند و در قالب اقداماتی همانند محاکمه و حبس ناعادلانه به تلافی‌جویی علیه کارگران و فعالان حقوق کارگری می‌پردازند.

این سازمان بین‌المللی حقوق بشری خواستار «آزادی فوری و بی‌قیدوشرط» تمام کسانی شده است که صرفا «به دلیل استفاده از حق آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز از جمله در قالب فعالیت‌های صنفی» مورد «بازداشت خودسرانه» قرار گرفته‌اند.

رضا شهابی یکی از شناخته‌شده‌ترین فعالان کارگران در ایران است. او حدود دو سال پیش به ۶ سال زندان و دو سال تبعید محکوم شد.

این عضو سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه در فاصله سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ نیز به مدت هفت سال زندانی بود و بعد از اعتراض‌های گسترده راننده‌های اتوبوس‌های شرکت واحد در تهران از زندان آزاد شد.

وضعیت کارگران و معلمان ایران روز گذشته نیز مورد انتقاد کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری جهان قرار گرفت.

این کنفدراسیون در گزارش خود اعلام کرد وضعیت فعالیت صنفی کارگران و معلمان در ایران همچون سال گذشته «قرمز» است، به این معنا که هیچ حقوق تضمین‌ شده‌ای برای فعالیت صنفی و کارگری وجود ندارد.

در گزارش سال ۲۰۲۴ این نهاد بین‌المللی صنفی کارگران که روز پنجشنبه ۲۴ خرداد منتشر شد به برخوردهایی که با فعالان صنفی معلمان در ایران شده اشاره شده است. بر این مبنا در حال حاضر ۴۴ نفر از اعضای شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران فقط به دلیل فعالیت صنفی خود در زندان به سر می‌برند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.