یک مدرسه روستایی در چابهار برنده جایزه جهانی معماری آقاخان شد

جمعه, 25ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

ایران وایر

مدرسه روستای سیدبار جدگال چابهار در استان سیستان و بلوچستان برنده جایزه جهانی معماری آقاخان شد.

خبرگزاری «شیوار نیوز» که اخبار استان سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کند، روز جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ از اختصاص جایزه معتبر معماری آقاخان به این مدرسه خبر داد.

مدرسه روستای سیدبار جدگال چابهار، یکصدمین مدرسه ابتدایی ساخته شده توسط پویش خیریه «ایران من» است که مهر ماه ۱۳۹۹ و همزمان با آغاز سال تحصیلی با حضور دانش آموزان این روستا به بهره برداری رسید.

پویش مدرسه سازی «ایران من» از سال ۱۳۹۳ با همت جمع بزرگی از کارآفرینان و فعالان اقتصادی با هدف ساخت صد مدرسه ابتدایی در استان‌های محروم کشور آغاز به کار کرده است.

ساخت مدرسه روستای سیدبار جدگال چابهار با طراحی آرش علی آبادی و با رویکرد توسعه درون‌زا و نگاه چند کاربردی به فضای کالبدی مدرسه از سال ۱۳۹۶ آغاز و بعد از مراحل پژوهشی و بررسی های محلی اجرا شد. این مدرسه چهار کلاس درس، کتابخانه و کارگاهی مخصوص سوزن دوزی دارد.

تصاویر این مدرسه پیش از این مورد توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته بود.

 جایزه معماری آقاخان جایزه‌ای است که هر سه سال یک بار از سوی بنیاد شبکه توسعه آقاخان به یک یا چند معمار زنده اعطا می‌شود. این جایزه که در سال ۱۹۷۷ میلادی از سوی کریم آقاخان پایه گذاشته شده، از نظر مالی برترین جایزه معماری در جهان به‌شمار می‌آید که به برندهٔ این جایزه یک میلیون دلار داده می‌شود.

این جایزه بر روی شیوه‌های بومی و اسلامی و راهکردهای معماری کهن و نوین در توسعه جهان سوم نیز متمرکز است.

 

 

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.