صالحی وزیر امور خارجه ایران بطور موقت در نیکوزیا پایتخت قبرس بازداشت شد

پنجشنبه, ۸ام تیر, ۱۳۹۱
اندازه قلم متن

نماینده مجلس: این بی‌حرمتی سابقه نداشته است

 به گزارش تابناک، روزنامه «تودی زمان» ترکیه امروز ضمن انتشار گزارشی مدعی شده علی اکبر صالحی هنگام ورود به فرودگاه بین‌المللی «نیکوزیا» (پایتخت قبرس) به مدت کوتاهی بازداشت شده است.

به نوشته این روزنامه، منبع این خبر، گزارشی است که توسط شبکه TRT ترکیه پخش شده و در آن ادعا شده صالحی به جرم اینکه نامش در لیست «اشخاص نامطلوب» اتحادیه اروپاست، در هنگام رسیدن به نیکوزیا توسط نیروهای امنیتی فرودگاه بازداشت شده است.

بر پایه این گزارش، دفتر ضدتروریسم فرودگاه، پس از اینکه وزارت خارجه قبرس و شخص وزیر خارجه این کشور وارد ماجرا شده اند، صالحی را آزاد کرده است. اقدام نیروهای امنیتی فرودگاه سبب بروز تنش هایی شده، اما با مداخله «اراتو کوزاکو مارکولی»، وزیر خارجه قبرس، مشکل برطرف شده است.

استدلال مقامات امنیتی این بوده که صالحی در لیست سیاه اتحادیه اروپا قرار دارد و تنها پس از صدور اجازه اختصاصی از سوی وزیر خارجه قبرس می تواند وارد این کشور شود. با این حال، مارکولی برای آن ها توضیح داده که نام صالحی در سال ۲۰۱۰ و پس از انتصاب به عنوان وزیر خارجه ایران، از لیست سیاه خارج شده است.

این گزارش می افزاید پس از این ماجرا، دولت قبرس به طور رسمی از ایران عذرخواهی کرده و دلیل رخ دادن این واقعه را «سوء تفاهم» و «عملکرد اشتباه» نیروهای امنیتی فرودگاه دانسته است.

واکنش به دستگیری صالحی در فرودگاه قبرس

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در واکنش به خبر دستگیری علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان در فرودگاه قبرس گفت: این بزرگترین بی‌حرمتی به شانیت دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران بعد از انقلاب اسلامی است و تا کنون سابقه نداشته است.

حشمت الله فلاحت پیشه در گفت‌و‌گو با ایلنا ضمن تاکید بر اینکه باید واکنش جدی توسط ایران درباره این بی‌حرمتی صورت بگیرد؛ افزود: ایران می‌تواند در قالب مقابله به مثل یا مراجعه به مراجع بین المللی این مساله را پیگیری کند زیرا با توجه به قوانین بین المللی این عمل خلاف قانون است.

وی تاکید کرد: در این باره قطعا خود مسوولین وزارت امور خارجه مقصر هستند زیرا باید در شرایط حساس کنونی و با توجه به خصومت دنیا علیه ایران باید با ظرافت بیشتری سفرهای خارجه مسوولین را مورد بررسی قرار دهند.

فلاحت پیشه تاکید کرد: باید افرادی که در این مساله سهل انگاری کرده‌اند شناسایی شوند تا با آن‌ها برخورد شود.

بازداشت صالحی برای ایجاد جنگ روانی بود

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه باید منتظر حضور صالحی در مجلس باشیم تا بتوان درباره بازداشت وی اطلاعات دقیق‌تری کسب کرد، گفت: این احتمال نیز وجود دارد که این مساله برای ایجاد جنگ روانی رخ داده باشد تا از آن سوء استفاده تبلیغاتی شود.

اسماعیل کوثری ضمن اشاره به حضور صالحی در کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره دستگیری صالحی توسط پلیس در فرودگاه «لارناکا» گفت: قرار بر این است که صالحی در جلسه کمیسیون درباره عملکرد وزارت امور خارجه گزارشی بدهد و قاعدتا گزارش سفر خود را نیز ارائه خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه بار اول نیست صالحی به سفر خارجی می‌رود بیان داشت: معمولا شخصیت‌ها با تشریفات خاصی در فرودگاه حضور خواهند داشت و اینکه این مساله در فرودگاه این کشور اتفاق افتاده است شاید به دلیل خطا باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: این اتفاق ربطی به عملکرد وزارت امور خارجه ندارد وباید منتظر حضور خود آقای صالحی باشیم تا در این باره صحبت شود.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.