آژانس اتمی: ایران آبشارهای جدید در نطنز و فردو نصب می‌کند

شنبه, 26ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

آژانس اتمی: ایران آبشارهای جدید در نطنز و فردو نصب می‌ کند – رادیوی عمومی  ارمنستان

تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در اصفهان

بنا بر اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به این نهاد خبر داده که ظرف هفته‌های آتی چندین آبشار جدید غنی‌سازی اورانیوم در نطنز و فردو نصب می‌کند. آمریکا گفت، این اقدام نشان می‌دهد که ایران هیچ هدف صلح‌آمیزی ندارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنج‌شنبه ۱۳ ژوئن به اعضایش خبر داد که ایران برنامه اتمی خود را گسترش داده است. در بیانیه آژانس آمده که در تاسیسات غنی‌سازی نطنز و فردو آبشارهای جدید سانتریفوژ اورانیوم نصب شده است.

به گزارش رویترز، ایران در روزهای ۹ و ۱۰ ژوئن (۲۰ و ۲۱ خرداد) به آژانس اتمی اطلاع داده که طی سه ـ چهار هفته آینده هشت آبشار حاوی ۱۷۴ سانتریفوژ IR6 در تاسیسات غنی‌سازی فردو نصب می‌کند.

بر اساس این گزارش، همچنین ایران تا روز ۲۲ خرداد نیز دو آبشار جدید از سانتریفوژهای IR6 را کامل کرده است. 

این در حالی است که روز چهارشنبه ۱۶ خرداد شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه پیشنهادشده از سوی آلمان، بریتانیا و فرانسه را تصویب کرد.  در این قطعنامه از ایران خواسته شده که برای رفع نگرانی‌ها با بازرسان آژانس “فورا” همکاری و ممنوعیت حضور بازرسان را لغو کند و نیز به ابهامات درباره برنامه‌ هسته‌ای این کشور پاسخی “قانع‌کننده” دهد.

در این بیانیه با اشاره به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان شده که جمهوری اسلامی در حال حاضر “۳۰ برابر حد مجاز تعیین‌شده در برجام اورانیوم غنی‌شده دارد و ذخایر اورانیوم این کشور با غنای ۶۰ درصد نیز به طرز قابل توجهی جهش داشته است”.

واکنش آمریکا

ایالات متحده آمریکا بلافاصله پس از انتشار گزارش آژانس واکنش نشان داد. متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه گفت: «گزارشی که امروز از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده تصریح می‌کند که ایران می‌خواهد برنامه اتمی‌اش را در جهتی گسترش دهد که هیچ هدف صلح‌آمیز باورپذیری ندارد.»

میلر از ایران خواست که فورا دوباره با آژانس همکاری کند و وظایفش را “به طور کامل” دوباره از سر بگیرد. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت، این کشور و متحدانش آماده هستند تا در صورت عدم همکاری ایران با آژانس اتمی فشار بر تهران را افزایش دهند.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران تنها کشور غیراتمی است که اورانیوم بیشتر از ۶۰ درصد غنی‌شده و نیز ذخایر بزرگ اورانیوم در اختیار دارد.

آژانس می‌گوید، این کشور در مسیری قرار دارد که می‌تواند اورانیوم را تا ۹۰ درصد غنی‌سازی کند که برای ساخت بمب اتم مورد نیاز است. برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای به اورانیومی نیاز است که تنها ۳/۶۷ درصد غنی شده باشد.

همکاری میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال‌های اخیر بدتر شده و مذاکرات برنامه‌ریزی‌شده با تهران نیز پس از مرگ ابراهیم رئیسی، رییس‌جمهوری سابق ایران متوقف شده است. این در حالی است که دیپلمات‌های غربی می‌گویند، هدف ایران از توقف این مذاکرات تنها خریدن وقت است. 

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.