اظهارات “بحث‌برانگیز” برخی از نامزدهای ریاست جمهوری در ایران

شنبه, 26ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

تنها ۱۴ روز دیگر به انتخابات ریاست جمهوری در ایران باقی مانده و کاندیداها از حالا برنامه‌های تلویزیونی خود را آغاز کرده‌اند. وعده نامزدهای انتخاباتی و واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به ادعاهای آنان چیست؟

کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند
کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شدند عکس: Shafaqna

درحالی که دو هفته به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران باقی مانده، نامزدهای انتخاباتی، تلاش‌های تبلیغاتی خود را در تلویزیون صدا وسیما در قالب “میزگرد” نیز آغاز کردند.

سه نامزد ریاست جمهوری از جمله مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی و محمد باقر قالیباف دیدگاه‌های خود را در بخش‌‌های مختلف بیان کردند که بسیاری از دیدگاه‌های کاندیداهای ریاست جمهوری، مورد انتقاد کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

مصطفی پورمحمدی که تنها نامزد روحانی از بین کاندیداهای تایید صلاحیت شده است مدعی شد که تلاش می‌کند تا «مسئله فیلترینگ را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل کند و به موضوع “وی‌پی‌ان” ها هم خاتمه دهد.»

پورمحمدی همچنین با بیان اینکه ایران می‌تواند “با بزرگ‌ترین دشمن خود با قدرت مذاکره کند”، نسبت به ادامه مذاکرات هسته‌ای به موازات تقویت روابط با چین، روسیه، آفریقا و آمریکای لاتین ابراز آمادگی کرد.

ادعای قالیباف: هرگز از یک خبرنگار شکایت نکردم

در گفت‌وگوی تلویزیونی، قالیباف مدعی شد که هیچ‌گاه از هیچ رسانه و فردی شکایت نکرده‌ است. ادعای او با واکنش بسیاری از کاربران از جمله وحید اشتری، فعال رسانه‌ای مواجه شد.

اشتری در صفحه توییتر خود با انتشار تصویر دادنامه، افشا کرد که قالیباف در این گفت‌وگوی تلویزیونی “دروغ” گفته است.

او نوشت که قالیباف بارها از او و سایر خبرنگاران شکایت کرده است.

از جمله ادعاهای بزرگ در این دوره که بین کاندیداهای ریاست‌جمهوری درحال تبادل است را می‌توان به سخنان قالیباف در خصوص مسکن اشاره کرد.

او  مدعی شد که درحال حاضر اقتصاد ایران باید به شاخصی دست‌ یابد تا یک کارگر و یا کارمند حقوق‌بگیر بتواند با در آمد ۷.۵ ساله‌اش یک خانه بخرد.

قالیباف همچنین با انتقاد و بدون اشاره به نام جلیلی از او به عنوان فردی نام برد که سابقه مسئولیت اجرایی ندارد و شعارهایش بی‌معنی است.

جلیلی: ونزوئلایی‌ها ایران را به نام تراکتور می‌شناسند

سعید جلیلی، یکی از نامزدهای اصولگرا در برنامه “صف اول” مدعی شد که “در ونزوئلا ایران را به نام تراکتور می‌شناسند”، زیرا که توانسته‌اند تراکتور زیادی به آنجا صادر کنند.

سعید جلیلی که مذاکره‌کننده سابق هسته‌ای است حرف‌های غیرواضحی را بیان کرد.

جلیلی به جز نیاز به “انضباط بودجه” که به نظر می‌رسد با مدیریت صحیح منابع نفت و گاز اشتباه گرفته است، اولویت‌های خود را بیان نکرد.

او همچنین در سفر خود به اراک گفت که دستاورد دهه ۹۰ در کارخانه‌ها و اقتصاد مانند برجام “هیچ” بود.

پزشکیان: درآمد دوران سربازی قبل از انقلاب بیشتر از الان بود

مسعود پزشکیان از دیگر کاندیدای ریاست جمهوری در اظهارات خود در صدا‌و‌سیمای جمهوری اسلامی گفت که قبل از انقلاب که سرباز بوده است درآمد او از الان که استاد و جراح است بیشتر بوده است.

این اظهارات پزشکیان واکنش‌های زیادی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی  بهمراه داشت.

پزشکیان همچنین در رشته توییتی که در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) منتشر کرد درباره مهاجران افغانستانی نوشت: «دلیلی ندارد که مردم ایران هزینه سیاست‌های غلط دیگران درباره مهاجران را بپردازند.»

ناظران می‌گویند علیرغم اذعان تمامی نامزدهای ریاست جمهوری به وضعیت وخیم در کشور هیچ یک از آن‌ها تاکنون راه‌حل قابل قبولی ارائه نداده‌ و برنامه مشخصی ندارد.

همچنین صرف نظر از وابستگی های جناحی، تمامی نامزدها متعهد به حفظ ساختار جمهوری اسلامی‌اند و خود را وفادار به علی خامنه‌ای و سیاست‌های او می‌دانند و از این رو، کارشناسان بر این باورند که اختلافات کاندیداها چیزی جز اختلافات سطحی نیست زیرا فساد فراگیر و عقائد ایدئولوژیکی، عمیقاً در تمام سطوح حکومت نفوذ کرده است.

به عقیده کارشناسان، روند انتخاباتی در نظام جمهوری اسلامی ایران چیزی بیش از یک نمایش نیست زیرا از نظر آن‌ها انتخابات ایران نه آزاد و نه رقابتی است. کاندیداها عملا حتی پس از پیروزی در انتخابات نیز قدرت اجرایی چندانی ندارند و تنها “نظاره‌گر و دستگاه اجرایی” اوامر علی خامنه‌ای هستند.

دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.