وضعیت بحرانی ورود فاضلاب به تالاب‌ها و رودخانه‌های استان گیلان

یکشنبه, 27ام خرداد, 1403
اندازه قلم متن

ایران وایر

افزایش میزان مواد آلاینده در آب رودخانه‌ها و ورود آن‌ها به «تالاب انزلی» به‌دلیل افزایش جمعیت و ناکارآمدی سیستم دفع پسماند از سوی مسوولان شهری در استان گیلان، وضعیت این استان را بحرانی کرده است.

اخیرا ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که محله «سیاه اسطلخ» در رشت را نشان می‌دهد که در آن، حجم عظیمی از آب آلوده‌ای همراه با فاضلاب‌های خانگی، صنعتی، بیمارستانی و پساب‌های کشاورزی به دریاچه‌ها و نهایتا به تالاب انزلی، وارد می‌شود. این مساله علاوه‌بر تخریب محیط‌زیست، سلامت جامعه‌ بومی را هم به خطر انداخته است.

تالاب انزلی یک اکوسیستم حافظ تنوع زیستی گیاهی و جانوری به‌ویژه آبزیان، دوزیستان و پرندگان مهاجر است و وجود آن برای پیشگیری از وقوع سیلاب، کمک به پایداری و ثبات سواحل و کنترل فرسایش آن‌ها مهم است. وجود این تالاب همچنین برای ذخیره و تامین آب، تغذیه‌ سفره‌های آب زیرزمینی، پایداری عوامل اقلیمی مانند دما و رطوبت، پیشگیری از وقوع پدیده‌ی ریزگردها، تصفیه و پالایش آب، آب رودها حیاتی است.

طی دهه‌های اخیر، عواملی همچون افزایش سطح رسوب‌ها باعث کاهش عمق این تالاب شده و وجود گیاهان مهاجم همچون آزولا و سنبل آبی، انتقال آلودگی دریاچه‌ها، گسترش ساخت‌وساز در حریم تالاب و آتش‌زدن تالاب با هدف تصرف اراضی و تغییر کاربری، وضعیت تالاب را بحرانی‌تر کرده است.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.