دلار از مرز ۲۰۶۰ تومان گذشت

پنجشنبه, 8ام تیر, 1391
اندازه قلم متن

دلار آمریکا امروز در بازار آزاد رکوردی بی‌سابقه را شکست و از مرز ۲۰۰۰ تومان گذشت. این در حالی است که رسانه‌های رسمی از چند روز قبل به طور آشکار، قیمت ارز و سکه را سانسور می‌کنند و یا کمتر از قیمت واقعی اعلام می‌کنند.

بالاترین قیمتی که ظهر امروز برای دلار در بازار آزاد اعلام شد، دو هزار و شش تومان بود که ۷۸۰ تومان بیشتر از نرخ تثبیت‌شده‌ی بانکی است. این قیمت همچنان در محدوده ۲۰۰۰ تومان تثبیت شد و تا لحظه تنظیم این خبر هم پایین نیامده است.

قیمت یورو نیز ظهر امرور به ۲۵۰۵ تومان رسید و پوند نیز همانند دیروز در رقمی بالاتر از سه هزار تومان، که امروز ۳۰۵۰ تومان بود، معامله شد.

این رکوردشکنی در حالی ظهر پنجشنبه اعلام شده که از امروز تحریم‌های آمریکا علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی آغاز می‌شود و کمتر از سه روز بعد هم موعد آغاز تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران است.

مقام‌های بانکی و دولتی ایران در هفته جاری دیگر ابایی نداشتند از اینکه اذعان کنند التهاب بازار ارز تهران ناشی از نگرانی مردم و واکنش بازار به فشارهای خارجی علیه کشور است. همچنان این هفته دولتمردان ابایی به خرج ندادند از اینکه لحن تقاضای خود از اروپا برای توقف تحریم‌ها را به نرم‌ترین شکل ممکن در سالیان اخیر تغییر دهند.

موج جدید افزایش قیمت‌ها در بازار ارز ایران همزمان با شکست مذاکرات روسیه آغاز شد و اکنون در آستانه اجرای تحریم‌های آمریکا و اروپا علیه ایران، به یاری نقدینگی انبوه و بی‌هدف موجود در کشور، به آستانه‌ای بی‌سابقه رسیده است.

حالا باید منتظر بود و دید پس از این تعطیلی دو روزه، در روزهای شنبه و یکشنبه قیمت ارز چه وضعیت پیدا خواهد کرد. به خصوص با توجه به اینکه قیمت سکه هم تقریبا پا به پای دلار در حال بالا رفتن است و آخرین گزارش‌ها از بازار طلا حاکی از قیمت‌های ۷۷۵ هزار تومانی برای سکه‌های طرح قدیم و جدید، ۳۸۵ هزار تومان برای نیم سکه و ۱۹۷ هزار تومان برای ربع سکه است.
از: کلمه


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.